Menu Zamknij

Budynki samowystarczalne energetycznie – czyli o budownictwie zeroenergetycznym i pasywnym

Zajęcia MChE 5/5 - Budynki samowystarczalne energetycznie - czyli o budownictwie zero energetycznym i pasywnym

2 lutego 2022r. odbyły się ostatnie z zajęć edukacyjnych z cyklu poświęconego postępującym zmianom klimatu. Prelekcję „Budynki samowystarczalne energetycznie – czyli o budownictwie zeroenergetycznym i pasywnym” przeprowadził mgr. inż. arch. Tomasz Pyszczek – pasjonat architektury pasywnej.

Wykładowca w wyczerpujący sposób omówił zagadnienia związane z budownictwem pasywnym i zeroenergetycznym. Przybliżył słuchaczom rozwiązania budowlane dotyczące m.in. ukierunkowania budowli, rozmieszczenia okien, szczelności oraz termoizolacyjności budynku. Część prelekcji dotyczyła rozwiązań bioklimatycznych, jakie należy uwzględnić w projekcie, aby powstający budynek osiągnął odpowiednio niewielkie zapotrzebowanie energetyczne. Zagadnienia zostały omówione na podstawie budynku jednorodzinnego, zrealizowanego w ostatnich latach przez pracownię architektoniczną prelegenta.

Zajęcia MChE 5/5 - Budynki samowystarczalne energetycznie - czyli o budownictwie zero energetycznym i pasywnym
Zajęcia MChE – Budynki samowystarczalne energetycznie – czyli o budownictwie zero energetycznym i pasywnym

W drugiej części wykładu szczegółowo omówiono jeden z istniejących pasywnych budynków użyteczności publicznej. Przedstawiono rozwiązania architektoniczne, które pozwalają na osiągnięcie parametrów świadczących o spełnieniu wymagań stawianych budynkom pasywnym oraz zeroenergetycznym.

Zakończony cykl zajęć edukacyjnych, zorganizowany przy wykorzystaniu Platformy Małopolskiej Chmury Edukacyjnej, poświęcony zmianom klimatu został zorganizowany w ramach działania E2 projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA. Wpisuje się w Lokalną kampanię edukacyjną i informacyjną promująca wiedzę na temat zmian klimatu oraz stymulującą działania w zakresie przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu.


W ramach cyklu zajęć edukacyjnych zorganizowano następujące prelekcje:

  • ZAJĘCIA I – „Klimat. Przyczyny i skutki zmian klimatu”
  • ZAJĘCIA II – „Zostań klimatycznym bohaterem – podejmij działania dla klimatu w swoim gospodarstwie domowym!”
  • ZAJĘCIA III – „Odnawialne źródła energii – co warto o nich wiedzieć?”
  • ZAJĘCIA IV – „Zamykamy obieg! – Gospodarka o Obiegu Zamkniętym
  • ZAJĘCIA V – „Budynki samowystarczalne energetycznie – czyli o budownictwie zero energetycznym i pasywnym

Podobne wpisy