Strona główna » Edukacja » Małopolskie Dni dla Klimatu

Małopolskie Dni dla Klimatu

Małopolskie Dni dla Klimatu to akcja angażująca samorządy lokalne. Dotychczas w ramach 3 edycji (2022, 2023, 2024) posadzono blisko 80 tysięcy drzew, a w zorganizowanych wydarzeniach wzięło udział ponad 100 tysięcy osób. Główne założenia akcji to zaangażowanie jak najszerszej grupy mieszkańców – od przedszkolaków po seniorów w działania na rzecz klimatu. Kulminacja wydarzenia przypada każdego roku na dzień 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi, największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 r. w 192 krajach.

W roku 2022 odbyły się pierwsze Małopolskie Dni dla Klimatu. Wydarzenie przyciągnęło ponad 60 tysięcy uczestników, w tym mieszkańców, lokalnych liderów oraz przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rzecz ochrony środowiska. Zaangażowano lokalne stowarzyszenia, szkoły, organizacje pozarządowe oraz ekodoradców. Zorganizowano ponad 30 warsztatów edukacyjnych, prezentacji i spotkań. Były one poświęcone edukacji w zakresie klimatu i środowiska, potencjałowi odnawialnych źródeł energii oraz oszczędzaniu wody i energii w gospodarstwach domowych. W 2022 zainicjonowana została również akcja sadzenia drzew, podczas której posadzono ich około 24 tys.
W wyniku pozytywnych doświadczeń z pierwszej edycji wydarzenia – Małopolskie Dni dla Klimatu zyskały uznanie zarówno wśród mieszkańców, jak i lokalnych władz – zdecydowano o rozwijaniu tej inicjatywy w kolejnych latach.

W trakcie II Małopolskich Dni dla Klimatu 2023 przeprowadzono ponad 50 warsztatów edukacyjnych, w których uczestniczyło około 1,5 tysiąca osób. Ponadto, w każdej z gmin odbyły się akcje sadzenia drzew, w których udział wzięło blisko 20 tys. mieszkańców. W działaniach uczestniczyły również instytucje lokalne i regionalne, takie jak ZPKWM oraz lokalne przedsiębiorstwa, które wspierały finansowo i organizacyjnie poszczególne wydarzenia. Posadzono 22 100 nowych sadzonek. Patronat na wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a współpraca ta jest kontynuowana. Partnerem akcji był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

W roku 2024 akcja pobiła swoje rekordy – wzięło w niej udział 34 000 mieszkańców Małopolski. Uczestnicy wydarzeń plenerowych posadzili imponującą liczbę ponad 32 232 drzew. Znalazły się wśród nich takie gatunki, jak: świerk srebrny, jodła pospolita, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, grab, buk zwyczajny, jarząb pospolity, sosna zwyczajna, brzoza oraz drzewka owocowe.
Na rok 2025 planowane są dalsze działania w ramach Małopolskich Dni dla Klimatu.

Podczas IV edycji MDDK 2025 w Małopolsce przybyło 24 253 nowych drzewek, nie licząc tysięcy krzewów i zakładanych łąk kwietnych. To zasługa doradców ds. klimatu, organizujących liczne i pełne atrakcji wydarzenia w powiatach. Dzięki temu podczas akcji nie zabrakło samorządów, szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz mieszkańców regionu, którzy z wielkim zaangażowaniem włączali się w działania na rzecz klimatu.

Edycja Małopolskich Dni dla Klimatu 2025 rozpoczęła się 3 kwietnia w Gnojniku, a przez kolejne tygodnie inicjatywy Małopolskiego Dnia dla Klimatu odbywały się w kilkudziesięciu miejscowościach regionu. Organizowane były pikniki ekologiczne, warsztaty edukacyjne, zbiórki elektroodpadów, wykłady i spotkania z doradcami ds. klimatu i środowiska. Finał w Ochotnicy Dolnej zgromadził przedstawicieli władz samorządowych, instytucji zaangażowanych w działania ekologiczne oraz lokalnych mieszkańców.

Małopolskie Dni dla Klimatu zostały uhonorowane Grand Prix w kategorii „Najlepszy event promocyjny/społeczny” podczas 10. edycji ogólnopolskiego konkursu Kryształy PR-u w roku 2025. To wyjątkowe wyróżnienie potwierdza, że wspólne działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska mają ogromne znaczenie i są doceniane na poziomie krajowym.

Więcej na naszym kanale na YouTube