Około 1000 uczniów z 41 małopolskich szkół średnich wzięło udział w cyklu zajęć edukacyjnych, realizowanych w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA. Zajęcia były poświęcone skutkom zmiany klimatu oraz ich wpływowi na wybrane aspekty funkcjonowania jednostek i społeczności.
Na cykl złożyły się trzy bloki tematyczne:
- Klimat a prawa człowieka.
- Problem migracji i uchodźców klimatycznych.
- Wpływ zmian klimatu na zdrowie.
Uczniowie mieli możliwość, by dowiedzieć się, jakie globalne zagrożenia niesie za sobą zmiana klimatu. To między innymi ubożenie najbardziej narażonych na jej skutki społeczeństw i pogłębianie się nierówności ekonomicznych, powodujących trudności w dostępie do dóbr i usług podstawowych, w tym żywności czy edukacji, a także coraz liczniejsze kryzysy migracyjne, powodowane zmianą warunków życia na kryzysowych obszarach. To także długo i krótkofalowe następstwa zdrowotne, związane z występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, powiązanych z antropogeniczną zmianą klimatu.
Podczas zajęć zostały przybliżone międzynarodowe i krajowe działania strategiczne, zapobiegające zmianie klimatu i jej skutkom, a także działania, jakie każdy z nas może podejmować na co dzień.
Zajęcia przeprowadzili edukatorzy z Fundacji Aeris Futuro.
Lekcje przeprowadzane są w ramach działania C5 – Centrum Kompetencji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA “Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa małopolskiego”, finansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.