Menu Zamknij

Małopolskie Wyzwanie „Tydzień dla klimatu” – edycja jesienna. Dzień 4

Infografika: osoby wymieniają się książkami, ubraniami

Czy wiecie, że w ubiegłym roku przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg śmieci? To o 16 kg więcej niż rok wcześniej. Oczywiście winna jest między innymi pandemia, ale warto wyobrazić sobie tę górę odpadów w naszym mieszkaniu. I zacząć ograniczać liczbę wytwarzanych śmieci.

Oto kilka pomysłów:

  • Własna torba w markecie i torebka na owoce i warzywa to już standard. Podobnie jak wybieranie tam gdzie to możliwe artykułów luzem, nie pakowanych.
  • Często kupujesz/sprzedajesz przedmioty wysyłkowo? Dawaj opakowaniom drugie (a nawet 3, 4…) życie.
  • Śniadaniówki, bidony, pudełka na lunch (byle nie plastikowe) to takie fajne gadżety do szkoły i pracy  A przede wszystkim pomogą ograniczyć liczbę jednorazowych opakowań i butelek.
  • Jeśli dostajesz często różnego typu katalogi i reklamy, naklej na skrzynkę informację, że nie chcesz ich otrzymywać, zrezygnuj z subskrypcji katalogów.
  • Jeśli masz możliwość, kompostuj odpady organiczne.
  • Dziel się z innymi: wymieniaj się książkami, ubraniami, zabawkami, umów się z przyjaciółmi by na zmianę kupować czasopisma. W sprzęt typu kosiarka, wiertarka itp. inwestuj „na spółę” z rodziną lub znajomymi.

Przyłączcie się do naszego wyzwania na FacebookuInstagramie lub Twitterze.

Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Podobne wpisy