Menu Zamknij

Małopolskie Wyzwanie „Tydzień dla klimatu” – edycja jesienna. Dzień 5

Dzieci i dorośli sadzą rośliny

Właśnie teraz jest najlepszy czas na sadzenie drzew! Odwdzięczą się na wiele sposobów: będą produkować tlen i oczyszczać powietrze, absorbować wodę i tworzyć przyjazny mikroklimat, przyniosą ulgę podczas upalnych dni – jeśli nawet nie nam, to kolejnym pokoleniom. Więcej o roli drzew dla klimatu oraz naszej akcji #drzewodlaklimatu przeczytacie tutaj.

Podobne, ale szybciej odczuwalne skutki przyniesie odbetonowanie swojej okolicy i zamiana kostki brukowej na trawniki. Każda powierzchnia zielona zatrzymuje wodę, nagrzewa się znacznie wolniej niż asfalt czy bruk. Nawet mały kawałek trawnika czy łąki kwietnej wytwarza szybko własny ekosystem: produkuje tlen, tłumi hałas, jest filtrem oczyszczającym okolicę z kurzu i pyłu. Ogródek ziołowy to dodatkowe plusy.

Warto pamiętać, że o zwiększanie powierzchni zielonych możemy się postarać nie tylko we własnych domach, ale także jako członkowie spółdzielni mieszkaniowych, pracownicy firm i instytucji, obywatele głosujący w budżetach partycypacyjnych czy rodzice uczniów danej szkoły. Satysfakcję i przyjazne otoczenie przyniesie nawet skrzynka z ziołami na balkonie.

 A jeśli naprawdę nie masz okazji zaprosić zieleni do życia:

  • Oszczędzaj papier by uratować drzewa – pomysły znajdziesz w naszym wcześniejszym poście.
  • Zbieraj makulaturę, jej jedna tona pozwoli oszczędzić nawet 17 drzew.
  • Kupując produkty drewniane wybieraj takie, które są oznaczone symbolami FSC i PEFC – to oznacza, że pochodzą z certyfikowanych, dobrze zarządzanych lasów.

Przyłączcie się do naszego wyzwania na FacebookuInstagramie lub Twitterze.

Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Podobne wpisy