Menu Zamknij

Małopolskie Wyzwanie „Tydzień dla klimatu – lato”. Dzień 2: zbieraj deszczówkę

Ulica z beczkami na deszczówkę i ludźmi z konewkami

Czy słyszeliście o zarządzaniu wodą? Nam się to sformułowanie bardzo podoba, bo świadczy o tym, że przestajemy traktować wodę jako coś oczywistego, a uczymy się zarządzać nią jak cennym surowcem. Z punktu widzenia klimatu to bardzo słuszne! Susze na działkach, w ogródkach, a przede wszystkim w uprawach rolnych należą do tych zmian klimatu, które obserwujemy wokół siebie na co dzień. Tymczasem według statystyk każdy z nas zużywa ok. 100 litrów wody dziennie. Niemożliwe? Tylko jedno skorzystanie z WC to 5-9 litrów zużytej czystej wody!

Dlatego tak ważne jest nie tylko oszczędzanie wody z kranu, ale także magazynowanie i wykorzystanie deszczówki. Zbieranie darmowej wody to korzyść nie tylko dla środowiska, ale także dla naszych portfeli. I to właśnie wyzwanie na dziś!

Pamiętajcie, że deszczówkę mogą gromadzić nie tylko właściciele domów i posesji. Naczynie ustawione przed spodziewanym deszczem na balkonie zapewni kilka litrów darmowej wody. Zbiorniki na deszczówkę instaluje też coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także instytucji publicznych, np. szkół i urzędów. Wszędzie tam są przecież tereny zielone i drzewa, które potrzebują wody przy letnich upałach!

A do czego wykorzystać zgromadzoną wodę?

– Deszczówka świetnie nadaje się do podlewania wszystkich roślin i upraw.

– Można nią myć samochody, rowery itp.

– Sprawdzi się przy czyszczeniu tarasu, podwórza, balkonu.

– Niektórzy uważają, że ta miękka woda najlepiej myje włosy .

Pamiętajcie, że warto sprawdzić czy w Waszej gminie działa program dopłat do małej retencji. I Przyłączcie się do naszego wyzwania na FacebookuInstagramie lub Twitterze.

Podobne wpisy