Menu Zamknij

Mój doradca. Ekodoradcy dla biznesu w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości

Zdjęcia ekodoradców MCP

W Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii pracuje dwóch doradców ds. klimatu dla biznesu. Maksymilian Kocerba i Dariusz Partyka m.in. doradzają przedsiębiorcom, w jaki sposób wdrażać rozwiązania korzystne dla klimatu i środowiska i gdzie pozyskać na nie dotacje lub ulgi finansowe. Jednym z najważniejszych efektów ich działalności jest powstanie EkoMałopolskiej Bazy Instalatorów (EMBI).

Dlaczego zostałam/em doradcą klimatycznym?  

Maksymilian Kocerba (MK): Zostałem biznesowym doradcą klimatycznym, bo to praca, która łączy moje zainteresowania, wykształcenie i doświadczenie. Interesują mnie m.in. techniczne aspekty działania instalacji OZE czy problematyka procesu transformacji energetycznej. Wykształcenie w tym zakresie zdobyłem w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie ukończyłem dwa kierunki studiów podyplomowych, związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska i adaptacją do zmian klimatu. Moje doświadczenie zawodowe to w dużej mierze praca z projektami unijnymi, w szczególności z tymi, których przedmiotem są „zielone” inwestycje. Wszystkie powyższe aspekty sprawiły, że podjąłem się tej pracy i zostałem biznesowym doradcą klimatycznym, czyli konsultantem, który wychodzi naprzeciw małopolskim przedsiębiorcom, pomagając im w adaptacji do zmian klimatu oraz wskazując możliwości realizacji (w tym także uzyskania wsparcia finansowego) określonych inwestycji proekologicznych.

Dariusz Partyka (DP): Po latach pracy w księgowości uznałem, że czas na zmiany. Jako że był u nas nabór do referatu ekodoradców, uznałem że to dobra okazja, szczególnie że ta tematyka była mi bliska i kiedyś miałem epizod aktywistyczny działania na rzecz walki ze smogiem w Krakowie. Przekonywałem wówczas o zasadności wprowadzenia zakazu palenia węglem, jako rozwiązania potrzebnego i słusznego z uwagi na konieczność ochrony zdrowia i życia. Uważam, że dobro wspólne należy przedłożyć nad  nad kwestie związane z dowolnością wyboru źródła palenia, nawet z uwagi na przesłanki ekonomiczne. To zgodne z moją życiową maksymą, którą staram się kierować, czyli „żyj i pozwól żyć innym”, czy też inaczej: „wolność jednego kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego”.

Czym się zajmuję w swojej pracy?

Od pozostałych doradców klimatycznych, zaangażowanych w realizację projektu LIFE różnimy się tym, że jako doradcy biznesowi kierujemy działania w szczególności do małopolskich przedsiębiorców. Można powiedzieć, że aktywność naszego zespołu opiera się na dwóch filarach. Pierwszym są działania związane z ochrona klimatu i szeroko rozumianą ekologią, dlatego włączamy się w różne inicjatywy prośrodowiskowe i reprezentujemy Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości na lokalnych wydarzeniach ekologicznych na terenie całego województwa. Drugim zaś filarem, czy też priorytetem, są działania związane z rozwojem przedsiębiorczości, pod warunkiem, że idzie ona w parze z ekologią. Dlatego nie ograniczamy się to tylko do doradztwa w zakresie dotacji dla przedsiębiorców na działania proekologiczne, ale też do wspierania tych firm, które w branży eko faktycznie działają.

Efektem takich działań jest m.in. powstanie EkoMałopolskiej Bazy Instalatorów (EMBI). Dzięki niej z jednej strony inwestorzy mogą wybrać wykonawców takich instalacji jak fotowoltaika czy pompy ciepła w oparciu o wygodne dla siebie kryteria, a z drugiej strony przedsiębiorcy zajmujący się dostarczaniem takich rozwiązań, otrzymują możliwość zareklamowania swojej firmy oraz efektów swojej dotychczasowej pracy, i to całkowicie bezpłatnie.

Co udało mi się zrobić?

W tym roku udało nam się uruchomić wspomnianą już EkoMałopolską Bazę Instalatorów. EMBI to przejrzysta baza danych, umożliwiająca wyszukiwanie przedsiębiorców, oferujących usługi związane z szeroko pojętą branżą odnawialnych źródeł energii, na terenie całej Małopolski. Z wykorzystaniem wyszukiwarki oferującej rozmaite filtry, użytkownik w prosty i szybki sposób może znaleźć instalatorów, których aktualnie potrzebuje do zrealizowania planowanej ekoinwestycji. Wyniki wyszukiwania wyświetlają się w formie rekordów zawierających najważniejsze informacje, natomiast po przejściu do „szczegółów” pojawia się wizytówka instalatora, gdzie można znaleźć bardzo szeroki zbiór informacji na temat konkretnego podmiotu: dane przedsiębiorstwa (w tym dane kontaktowe), rodzaje wykonywanych instalacji i świadczonych usług, szczegóły prowadzonej działalności, doświadczenie, a także rodzaje wykonanych instalacji wraz ze wskazaniem dotychczasowej, łącznej zainstalowanej mocy źródeł bądź ich ilością.

Poza tym prowadziliśmy spotkania stacjonarne dla przedsiębiorców w małopolskich powiatach, w trakcie których przekazywaliśmy informacje w zakresie m.in. wymagań naszej regionalnej uchwały antysmogowej i możliwości finansowania zewnętrznego inwestycji związanych z dostosowaniem prowadzonej działalności gospodarczej do nowych obowiązków prawnych. Organizowaliśmy także webinaria, w trakcie których zaproszeni eksperci branżowi dzielili się z przedsiębiorcami swoją wiedzą z zakresu efektywnego wykorzystywania energii, montażu i użytkowania instalacji fotowoltaicznych w małych i średnich przedsiębiorstwach czy wprowadzenie systemu Bazy Danych o Odpadach.

Co miesiąc publikujemy na stronie internetowej MCP biuletyn EkoFinansowanie, w którym zawarte są aktualne oferty finansowania zewnętrznego proekologicznych inwestycji dla przedsiębiorców oraz rolników.

Przy udziale zewnętrznego eksperta branżowego pozyskaliśmy i udostępniliśmy małopolskim przedsiębiorcom inspirujący dokument – ekspertyzę „Mechanizmy obrotu energią przez przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP oraz energii wytworzonej w instalacji OZE”.

W ciągu niespełna 3 lat działalności udzieliliśmy kilkuset indywidualnych konsultacji dotyczących m.in. wymiany źródeł ciepła w przedsiębiorstwach, możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego na inwestycje proekologiczne, montażu instalacji PV oraz pomp ciepła, inwestycji związanych z energią geotermalną, termomodernizacji budynków firmowych, uzdatniania wody pitnej, montażu zbiorników retencyjnych itp. Pomagamy także zrozumieć działanie i obsługę Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), Bazy Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce Odpadami (BDO). Nie stronimy od zagadnień z zakresu Programy Ochrony Powietrza, zarejestrowania przedsiębiorstwa w bazie KOBIZE i pomocy w składaniu raportów o wielkości emisji gazów cieplarnianych i innych substancji.

Wewnętrzną inicjatywą skierowaną do pracowników MCP było utworzenie „Współdzielni” – przestrzeni wymiany przedmiotów w idei GOZ. Pomagamy znaleźć dom rzeczom, których pracownicy już nie używają lub których mają nadmiar. Nowych właścicieli mogą znaleźć tutaj:

  • książki, czasopisma, komiksy;
  • planszówki, puzzle, łamigłówki;
  • płyty z muzyką, filmami, grami wideo i audiobookami.

Dlaczego doradca klimatyczny jest potrzebny?

Odpowiedź na to pytanie jest taka sama, jak na pytanie czy potrzebna nam jest ochrona klimatu. Zmiany klimatyczne czy problem zanieczyszczenia środowiska, szczególnie tego naturalnego, to jedne z największych wyzwań, jakie stoją przed ludzkością w najbliższych dekadach. Najważniejszą podstawą każdego działania, aby było skuteczne, jest edukacja. Aby przekonać społeczeństwo o tym, jak priorytetową sprawą są kwestie związane z ochroną klimatu, potrzebna jest świadomość społeczna istnienia problemu i jego wagi. Równie ważna jest edukacja w zakresie sposobów przeciwdziałania problemom klimatycznym. A nawet gdyby kiedyś udało się zażegnać wszelkie tego typu problemy, to dalej ta edukacja będzie potrzebna, aby zapobiec ich powrotowi.

Można powiedzieć, że klimat jest dla planety – a więc i dla żyjącej na niej populacji ludzkiej – tym, czym jest zdrowie dla organizmu. Natomiast doradca klimatyczny jest tym, kim jest lekarz dla zdrowia. Jego zadanie to: zapobiegać, diagnozować i przeciwdziałać.

Jakie działania na rzecz klimatu uważam za szczególnie istotne?

W swojej działalności mamy do czynienia z przedsiębiorstwami, niejednokrotnie są to duże i bardzo energochłonne zakłady. W związku z tym, że w naszym kraju w dalszym ciągu energię wytwarzamy głównie przy udziale paliw kopalnych, których spalanie generuje wysoką emisję zanieczyszczeń, uważamy, że jednym z najistotniejszych działań na rzecz klimatu jest przejście na czystą energię. Transformacja w kierunku zielonej energetyki rozproszonej jest w naszej opinii niezwykle ważna dla klimatu.

Odpowiedzią na wspomniane zanieczyszczenia środowiska jest także idea gospodarki obiegu zamkniętego. Jest to istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców. Po pierwsze, decyzje prośrodowiskowe podejmowane w przedsiębiorstwach, szczególnie dużych, mają znacznie większą skalę oddziaływania, niż te podejmowane indywidualne w naszych gospodarstwach domowych. Po drugie, przedsiębiorstwa to podmioty produkujące odpady na skalę przemysłową. Dlatego uświadamianie ekologiczne przedsiębiorców jest szczególnie ważne dla środowiska. A jako że często działania ekologiczne na dłuższą metę wiążą się też z ekonomiką, mogą sprzyjać one rozwojowi przedsiębiorczości i czynią firmy nastawione prośrodowiskowo bardziej konkurencyjnymi.

W nawiązaniu do GOZ należy wspomnieć także o kolejnym istotnym działaniu na rzecz klimatu, a mianowicie o ochronie wody. Wiele przedsiębiorstw w procesach produkcyjnych wykorzystuje ogromne ilości wody, nie dbając o jej oczyszczenie. Wobec zagrożeń hydrologicznych, przed jakimi stoi nasz kraj, na duże uznanie zasługują inicjatywy firm, które inwestują w zamknięty obieg wody. Organizowany corocznie przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości konkurs Lider Małopolski w tym roku wyłonił laureata, który w swojej działalności postawił na zawrócenie wody do obiegu. O tym i innych naszych przedsięwzięciach można przeczytać na stronie www.mcp.malopolska.pl

Pełna lista Doradców ds. Klimatu i Środowiska wraz z danymi kontaktowymi znajduje się pod linkiem: https://klimat.ekomalopolska.pl/doradcy-dla-klimatu-i-energii/

System doradców ds. klimatu i środowiska to działanie C.4. projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy