Menu Zamknij

Mój doradca. Powiat dąbrowski – Lucjan Pasternak

Lucjan Pasternak

Wierzy, że angażowanie mieszkańców w działania społeczne na rzecz klimatu i ekologii jest kluczowe dla osiągnięcia długoterminowych celów środowiskowych. Do jego priorytetów należy pomoc mieszkańcom w przechodzeniu na OZE, ale ceni sobie także spotkania z dziećmi, które dają mu energię do dalszej pracy. Tak działa Lucjan Pasternak, doradca ds. klimatu i środowiska w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej.

Czym się zajmuję w swojej pracy?

Przede wszystkim zajmuję się edukacją ekologiczną i zwiększaniem świadomości społecznej poprzez prowadzenie warsztatów, szkoleń oraz kampanii edukacyjnych na temat zmiany klimatu oraz działań na rzecz jej ograniczenia i przystosowania się do nowych wyzwań. Dodatkowo służę pomocą doradczą mieszkańcom z zakresu programów dotacyjnych, jak „Mój Prąd”, „Moja Woda”, „Moje Ciepło” czy „Mój Elektryk”.

Jakie są priorytety mojej pracy?

Promowanie wiedzy na temat efektywnego korzystania z energii, recyklingu i zrównoważonego stylu życia, a także pomoc w przechodzeniu na odnawialne źródła energii, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Są to działania niezbędne do podjęcia, aby zmniejszyć nasz wpływ na planetę. Pamiętajmy: Klimat to MY i to, czy coś się zmieni, zależy tylko od nas. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat zmiany klimatycznej oraz możliwości jej przeciwdziałaniu.

Co udało mi się zrobić?

Jako doradcy do spraw klimatu i środowiska udało mi się zrealizować wiele spotkań, a także wydarzeń z których najistotniejszymi były:

  • dwie edycje akcji „Sadzonki za elektroodpady”, podczas których udało się przekazać mieszkańcom ponad 2000 sadzonek drzew, krzewów oraz kwiatów,
  • konkurs ekologiczny „KLIMATyczne Powiśle”
  • dwie edycje akcji „Drugie życie dla choinki”
  • akcja „Sprzątania Świata”,
  • nasadzenia drzew wspólnie z Nadleśnictwem Dąbrowa, nauczycielami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych w Dąbrowie Tarnowskiej oraz władzami powiatu
  • wiele szkoleń, spotkań, oraz akcji informacyjno-edukacyjnych na terenie powiatu dąbrowskiego.

Które ze swoich działań w ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA szczególnie dobrze wspominam/z którego jestem dumny?

Miło wspominam wszystkie akcję związane z edukacją najmłodszych w naszym powiecie. Zaangażowanie dzieci w prelekcje, wydarzenia oraz w edukację  jest inspirujące i zachęca do dalszych działań i szerzenia wiedzy na temat zmian klimatycznych. Pozytywny odzew od rodziców oraz nauczycieli również pokazuje, że nasze działania nie przeszły bez echa i przyniosły zamierzony efekt.

Jakie działania na rzecz klimatu uważam za szczególnie istotne?

Naszą rolą jest tworzenie społeczności świadomych zmiany klimatu. Możemy to osiągnąć poprzez akcje, wydarzenia oraz współpracę z innymi samorządami. Dążenie do zwiększania świadomości mieszkańców oraz angażowanie ich w działania społeczne jest kluczowe do osiągnięcia długoterminowych celów ochrony środowiska.

Pełna lista Doradców ds. Klimatu i Środowiska wraz z danymi kontaktowymi znajduje się pod linkiem: https://klimat.ekomalopolska.pl/doradcy-dla-klimatu-i-energii/

System doradców ds. klimatu i środowiska to działanie C.4. projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy