NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA
- W dniach 9–11 stycznia odbyła się pierwsza wizyta studyjna, w której udział wzięli doradcy ds. klimatu i środowiska wraz z opiekunami merytorycznymi. Celem spotkania było poznanie dobrych rozwiązań w zakresie klimatu zrealizowanych na terenie województwa śląskiego.
- W dniach 25–27 stycznia w Brukseli, przedstawiciele UMWM uczestniczyli w pierwszych warsztatach dotyczących Misji UE „Adaptacja do zmian klimatu”. Małopolska dołączyła do Misji w grudniu 2022.
- 31 stycznia odbyło się pierwsze w 2023 r. spotkanie dla doradców ds. klimatu i środowiska oraz ekodoradców (zatrudnionych w ramach Projektu LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze). Podczas spotkania rozmawiano m.in. nt. możliwości współpracy przy organizacji II Małopolskich Dni dla Klimatu.
SYSTEM DORADCÓW DS. KLIMATU I ŚRODOWISKA
W styczniu doradcy ds. klimatu i środowiska zatrudnieni w 21 małopolskich powiatach:
- przygotowali i złożyli 3 wnioski o dofinansowanie dla mieszkańców lub podmiotów gospodarczych na kwotę blisko 40 tys. zł,
- zorganizowali 11 spotkań w powiatach, w których łącznie wzięło udział ponad 110 osób. Tematyka spotkań dotyczyła głównych założeń projektu, działań doradcy, współpracy na linii doradca – ekodoradca oraz omówienia tematyki przygotowywanych ekspertyz,
- zorganizowali 2 spotkania z lokalnymi liderami (tj. dyrektorami szkół i DPS-ów oraz z Kołem Gospodyń Wiejskich), w których uczestniczyło ponad 30 osób,
- zorganizowali wydarzenie związane z ochroną klimatu, które przyciągnęło blisko 20 uczestników,
- zorganizowali spotkanie w szkole, w którym uczestniczyło 95 uczniów,
- wzięli udział w wydarzeniu związanym z ochroną klimatu, w którym uczestniczyło 30 osób,
- przygotowali ekspertyzę nt. „Możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej w budynku Starostwa powiatowego w Nowym Targu oraz wykorzystanie energii promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej”. Opracowanie zostanie włączone do Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowotarskiego w 2024 r.,
- udzielili blisko 1000 porad, głównie właścicielom budynków jedno- lub wielorodzinnych, rolnikom, przedsiębiorcom i dyrektorom jednostek edukacyjnych. Porady dotyczyły przede wszystkim aktualnie dostępnych dofinansowań w ramach programów: Mój Prąd, Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna, Moja Woda, Agroenergia oraz Moje ciepło,
- zidentyfikowali 5 budynków użyteczności publicznej w celu poprawy ich efektywności energetycznej,
- wprowadzili 75 źródeł ogrzewania i/lub instalacji odnawialnych źródeł energii do CEEB.
W styczniu doradcy dla biznesu z Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości:
- przeprowadzili 6 konsultacji z przedsiębiorcami w zakresie: możliwości uzyskania dofinansowania na instalację PV, wymiany źródła ciepła oraz możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego na tę inwestycję oraz dotacji/pożyczek na termomodernizację,
- pracowali nad utworzeniem oraz testowaniem bazy danych o instalatorach odnawialnych źródeł energii pn. EkoMałopolska Baza Instalatorów (EMBI). Planowany okres uruchomienia bazy – I kwartał 2023.
CENTRUM KOMPETENCJI
W styczniu w ramach Centrum Kompetencji:
- zorganizowano spotkanie warsztatowe dla małopolskich projektów LIFE (31 stycznia). Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji „Zmiana klimatu a smog” oraz wykładu dotyczącego skutecznej komunikacji w social mediach. W drugiej części spotkania rozmawiano nt. możliwości współpracy przy organizacji II Małopolskich Dni dla Klimatu (kampania zaplanowana na kwiecień 2023). W spotkaniu w krakowskim Muzeum Lotnictwa wzięło udział ponad 80 osób.
W styczniu Zespół Zarządzający (ZZ) uczestniczył w 6 spotkaniach z partnerami Projektu: Instytutem w Wuppertalu, Akademią Górniczo-Hutniczą, Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości oraz Europejskim Centrum Czystego Powietrza.
LOKALNE KAMPANIE INFORMACYJNO-EDUKACYJNE
W styczniu doradcy ds. klimatu i środowiska:
- zorganizowali lokalną kampanię informacyjno-edukacyjną, która przyciągnęła blisko 700 uczestników,
- rozdystrybuowali ponad 8,1 tys. materiałów edukacyjno–informacyjnych. Materiały dotyczyły m.in. przyczyn i skutków zmiany klimatu, działań adaptacyjnych oraz segregacji odpadów,
- przygotowali 5 innych materiałów edukacyjno-informacyjnych, np. ekotorba bawełniana oraz kalendarz,
- rozdystrybuowali blisko 2,9 tys. innych materiałów edukacyjno-informacyjnych,
- udostępnili 18 elektronicznych materiałów edukacyjno–informacyjnych,
- przygotowali 2 artykuły w prasie nt. aktualnych wydarzeń w Projekcie,
- udostępnili 18 artykułów w Internecie oraz 29 artykułów/postów w mediach społecznościowych. Artykuły związane były głównie z aktualnymi działaniami doradców ds. klimatu i środowiska i dotarły do ponad 3,1 tys. odbiorców.
TWORZENIE SIECI WYMIANY DOŚWIADCZEŃ
W dniach 9–11 stycznia odbyła się pierwsza wizyta studyjna, w której udział wzięli doradcy ds. klimatu i środowiska wraz z opiekunami merytorycznymi. Wyjazd studyjny miejsce miał na terenie województwa śląskiego. Doradcy odwiedzili: kopalnię Guido, która po zakończeniu wydobycia została przekształcona w muzeum, biogazownię rolniczą w Łanach Wielkich, Eurocentrum w Katowicach specjalizujące się w budownictwie pasywnym, a także wzięli udział w spotkaniu z firmą Energopomiar mającą doświadczenia m.in. w przygotowaniu strategii energetycznych dla JST.
W dniach 25–27 stycznia przedstawiciele UMWM uczestniczyli w pierwszym spotkaniu dotyczącym Misji UE „Adaptacja do zmian klimatu”. Małopolska dołączyła do Misji EU w grudniu 2022 r. Podczas spotkania przedstawiona została oferta dla regionów i kluczowe etapy Misji EU, przykłady projektów działających w ramach Misji (np. CLIMAAX, PEERS, AGORA) oraz możliwości dostępu do danych klimatycznych na potrzeby działań adaptacyjnych.
PROMOCJA PROJEKTU
- W styczniu strona internetowa Projektu (klimat.ekomalopolska.pl/) została wyświetlona przez 1,3 tys. odbiorców; opublikowane w mediach społecznościowych (facebook.com/EkoMalopolskadlaKlimatu/, instagram.com/ekomalopolska_dla_klimatu/, twitter.com/life_malopolska, linkedin.com/showcase/ekoma%C5%82opolska-dla-klimatu/) materiały i posty nt. działań Projektu dotarły do blisko 3,5 tys. odbiorców.
- W styczniu opublikowano artykuł na temat działań Projektu w prasie lokalnej Gazeta Miechowska pt.: „LIFE EKOMAŁOPOLSKA – projekt na dobry klimat dla nas i przyszłych pokoleń”. Magazyn został wydany w nakładzie 2,5 tys. egzemplarzy.
Dokument powstał jako realizacja działania F1 projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podsumowanie przedstawia wyłącznie poglądy autorów, a Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za żadne ewentualne wykorzystanie zawartych w nim informacji.