Menu Zamknij

Ruszyła kampania #drzewodlaklimatu

W poniedziałek 12 lipca Województwo Małopolskie oficjalnie zainaugurowało projekt LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA. Zainicjowaliśmy również pierwsze z działań promocyjnych – akcję pod hasłem #drzewodlaklimatu

Partnerzy Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA otrzymali od nas symboliczne dęby, które posadzą przy swoich siedzibach. My również zasadziliśmy drzewa, których wzrost będziemy obserwować przez 10 lat realizacji projektu. Tym gestem rozpoczynamy szeroko zakrojoną kampanię w całej Małopolsce, której celem będzie przybliżenie mieszkańcom tematu postępujących zmian klimatu.  Już jesienią będziemy mogli cieszyć nie tylko większą ilością zieleni w naszym województwie, ale również wzrostem świadomości mieszkańców na temat konieczności podjęcia natychmiastowych działań w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu.

Dlaczego to ważne?

Po pierwsze, drzewa niezwykle pozytywnie wpływają na ekosystem – mają zdolność zatrzymywania i oddawania wody, a więc mogą pomagać w małej retencji. Zapobiegają erozji gleby, nawilżają i ochładzają powietrze.  Dzięki  pochłanianiu dwutlenku węgla zmniejszają jego udział w atmosferze.  Szacuje się, że że jedno średniej wielkości drzewo jest w stanie w ciągu godziny wytworzyć ilość tlenu potrzebną do oddychania dla 40 osób

Po drugie, dziś zalewa nas „betonoza”. W upały ratunkiem są dla nas właśnie drzewa. Zabudowa, zwłaszcza miejska, staje się obecnie coraz bardziej zwarta, a w planowaniu przestrzennym nie zawsze pamięta się o zapewnieniu adekwatnej ilości zieleni,  kluczowej dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców.

Zachęcamy mieszkańców Małopolski do podejmowania działań w zakresie klimatu, zaczynając je od nas, przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych.

Walka o lepszy klimat zaczyna się dziś!

Podobne wpisy