W ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii do powiatów – partnerów tego projektu trafiły kamery termowizyjne. Obecnie trwają szkolenia pracowników starostw i gmin z ich obsługi, a także niezbędnego do korzystania z nich oprogramowania.
Kamery będą wykorzystywane do analizy budynków użyteczności publicznej oraz budynków prywatnych, aby pokazać mieszkańcom straty ciepła w ich gospodarstwach domowych oraz zachęcić do termomodernizacji i skorzystania z dostępnych źródeł dofinansowania. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc na terminy szkoleń:
- 30.07.24 – jedno wolne miejsce
- 31.07.24 – dwa wolne miejsca
- 6.08.24 – jedno wolne miejsce
- 8.08.24 – dwa wolne miejsca
- 9.09.24 – dziewięć wolnych miejsc
- 14.08.24 – sześć wolnych miejsc.
Zapisać można się pod adresem: klimat@umwm.malopolska.pl.
Kamera termowizyjna to urządzenie, które rejestruje promieniowanie podczerwone emitowane przez obiekty i przekształca je w obraz. Dzięki temu możliwe jest dokładne poznanie różnic temperatur np. budynków i przestrzeni. Jest to przydatne m.in. do ustalenia miejsc generujących straty ciepła w obiektach czy sprawdzeniu różnic temperatur w miejscach odkrytych i wybetonowanych oraz zacienionych np. przez drzewa.
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz podkreślił znaczenie tej inicjatywy dla regionu.
Przekazanie 40 kamer termowizyjnych do starostw powiatowych to ważny krok w kierunku zwiększenia naszych możliwości monitorowania efektywności energetycznej i adaptacji do zmiany klimatu. Dzięki tym nowoczesnym narzędziom jesteśmy w stanie wytypować budynki generujące duże straty ciepła. Liczymy na to, iż dzięki dostępnym źródłom dofinansowania zachęcimy mieszkańców Małopolski do przeprowadzenia termomodernizacji budynków
– mówi wicemarszałek Pagacz.
Zakup kamer termowizyjnych, jak i przeprowadzenie dedykowanych szkoleń jest wynikiem realizacji projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.