Menu Zamknij

Małopolskie wyzwanie 2022: Tydzień dla klimatu!

Infografika przedstawiająca temat

Każdy z nas, każdego dnia, na setki rożnych sposobów przyczynia się do postępowania zmian klimatu. Mamy jednak dobrą wiadomość. Każdy z nas, każdego dnia, na setki różnych sposobów może przeciwdziałać tym negatywnym zmianom! Jak to konkretnie zrobić – tego dowiesz się z naszego Małopolskiego siedmiodniowego wyzwania dla klimatu.

– Dlaczego troska o klimat jest taka ważna? Bo jego zmiany to fakt, a ich skutki to nie tylko odległe kataklizmy w USA, susza w Afryce, pożary w Australii. To smutne, bezśnieżne zimy w miastach i miasteczkach Małopolski. To ulewy powodujące tzw. powodzie błyskawiczne. To długotrwały brak opadów – zmora rolników. To także letnie upały, z powodu których po wakacjach jesteśmy zmęczeni, a nie wypoczęci. Wszystkie te negatywne efekty zmian klimatu odczuwamy na własnej skórze. Jeszcze mocnej będą ich doświadczać kolejne pokolenia.

Wspólnie zadbajmy, aby w Małopolsce żyło się nam lepiej. Całe wydarzenie organizowane jest w ramach realizacji Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA.

mówi wicemarszałek Małopolski Józef Gawron

Dlatego nie proponujemy kolejnego postanowienia noworocznego, o którym zapomina się po miesiącu.  To tylko 7 dni! Siedem propozycji drobnych nawyków, od których zależy jakość naszego życia teraz i w przyszłości. Podejmij z nami wyzwanie! Przez kolejne dni zrób jedną rzecz dla klimatu. Dołóż swoją cegiełkę do walki o to, by miesiące letnie nie były nękane przez susze lub gwałtowne powodzie, a zimowe – ponure i bez śniegu.  Małe kroki mają ogromne znaczenie! Gdy zobaczysz, jakie to proste, na pewno będziesz je powtarzać.

Czy wiesz, że jadąc samochodem, kupując kolejną zbędną parę butów, grillując – przyczyniasz się do emisji gazów cieplarnianych do atmosfery? To jest Twój ślad węglowy. Można go obliczyć np. za pomocą dostępnych w intrenecie kalkulatorów. Spróbuj!  Dane robią wrażenie, prawda? W kolejnych odcinkach naszego wyzwania podpowiemy Wam, jak łatwo ograniczyć swój ślad węglowy i zmienić nawyki tak, by były one przyjazne dla klimatu.

Zaczynamy od 3 stycznia! Kolejne dni Małopolskiego wyzwania 2022: Tydzień na klimatu publikujemy także na Facebooku, Instagramie oraz Linked-In EkoMałopolski dla klimatu.

Zadanie realizowane w ramach działania C5 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy