Menu Zamknij

Wizyta studyjna w Nadrenii Północnej-Westfalii

Zespół LIFE trzyma flagę projektu

W dniach 25.09-29.09 odbyła się wizyta studyjna do Nadrenii Północnej – Westfalii (NPW). Poznaliśmy dobre praktyki 5 miast górniczych i hutniczych, które przeszły transformacje energetyczną i związane z nią zmiany strukturalne.

DÜSSELDORF – WUPPERTAL – rozmawialiśmy o zmianach strukturalnych związanych z transformacją energetyczna i przejęciem na odnawialne źródła energii. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Niemczech zamknięta została w 2018 r., a do 2030 r. mają zostać zamknięte wszystkie kopalnie węgla brunatnego w Nadrenii Północnej – Westfalii.

DUISBURG – wizyta w parku krajobrazowym „Landschaftspark Duisburg”. To wzorcowy przykład zagospodarowania zdegradowanego teren przemysłowego (180 ha) w tereny turystyczno-rekreacyjne. Na miejscu znajduje się m.in. największe na świecie sztuczne centrum nurkowania, stworzone w ogromnym zbiorniku gazu oraz skalne ogrody wspinaczkowe.

DORTMUND – wizyta nad sztucznym jeziorem na terenie dawnej huty stali Phoenix East. Odważny projekt burmistrza Dortmundu, który z mało atrakcyjnego obszaru, zaplecza biurowe oraz nowe osiedla mieszkaniowe.  Jezioro nie ma połączenia z rzeką, jednak przepływa ona tak blisko, że w razie powodzi misa jeziora staje się zbiornikiem retencjonującym.

BOCHUM – ciekawe muzeum, w którym ulokowano (przeniesiono z terenu kopalni) odrestaurowaną wieżę szybową, a pod ziemią wybudowano sztuczne chodniki, w których umieszczono sprzęt górniczy itp. Miejsce przyciąga tysiące turystów rocznie i jest kluczowym punktem podczas wizyty w Zagłębiu Ruhry. Czego się nauczyliśmy? Większość wdrożonych projektów, które dziś nagradzane są kolejnymi tytułami i nagrodami, było pomysłem jednej osoby. Czekamy na takie projekty w Małopolsce Zachodniej.

Wizyta została zrealizowana w ramach działania E3 projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podsumowanie przedstawia wyłącznie poglądy autorów, a Komisja Europejska i NFOŚiGW nie ponoszą odpowiedzialności za żadne ewentualne wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Podobne wpisy