Menu Zamknij

Wizyta studyjna w województwie śląskim: zdobywamy doświadczenie

kopalnia

Wizyta studyjna to odwiedziny w miejscu, które chcemy bliżej poznać, by zrozumieć jego sposób funkcjonowania, ofertę oraz połączyć zwiedzanie interesujących nas zawodowo miejsc ze zdobywaniem wiedzy. W dniach 09-11.01.2023 doradcy ds. klimatu i środowiska wzięli udział w wizycie studyjnej do województwa śląskiego.

Jej pierwszym punktem był Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum  w Katowicach. Jednostka ta skupia się na nowych technologiach związanych z zieloną energetyką i popularyzowaniu idei poszanowania energii, zwłaszcza w budownictwie. W ramach wizyty doradcy LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA mieli okazje zapoznać się z praktycznymi aspektami budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz zobaczyć szerokie spektrum technologii sektora OZE.

Kolejnym punktem wyjazdu na Śląsk był udział w zajęciach z ekspertami Energopomiar. Podjęte zostały następujące zagadnienia:

  • Jak zaplanować zrównoważony rozwój w jednostce samorządu terytorialnego.
  • Nowy model energetyczny dla gminy/miasta w kontekście efektywnego systemu ciepłowniczego – doświadczenia z prac koncepcyjnych.
  • Efektywność energetyczna w świetle obowiązującego prawa.

Proces produkcji zielonej energii z biomasy doradcy mogli poznać przy okazji spotkania i spaceru po biogazowni w przedsiębiorstwie rolnym „Butor” w Łanach Wielkich. Biogaz jest jednym ze sposobów na zagospodarowanie odpadów hodowlanych i wykorzystanie ich do produkcji energii.

Nie zabrakło także tematów odnoszących się bezpośrednio do dekarbonizacji regionu, czego przykładem jest zmiana profilu funkcjonowania kopalni Guido w Zabrzu, która po zaprzestaniu wydobycia została otwarta dla zwiedzających w kilku wariantach tras.

Wyjazd studyjny zorganizowany został w ramach działania E3 projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy