Menu Zamknij

Małopolskie wyzwanie 2022: Tydzień dla klimatu! Dzień 3. Zostaw samochód, wybierz autobus (lub wsiądź na rower)

Według GUS, w ubiegłym roku liczba aktywnych zawodowo Polaków wynosiła ok. 17 mln. Przyjmując, że codziennie pracy autem dojeżdża nas w różne miejsca ok. 11 mln, każdego dnia emitujemy ok. 40 tys. ton CO2! Gdybyśmy tylko raz w tygodniu zrezygnowali z samochodu, to w ciągu roku zaoszczędzilibyśmy prawie 2 mln ton CO2.

Chcecie konkretnych przykładów? Nasza podróż samochodem z domu do pracy i z powrotem (zakładając, że trasa liczy ok. 15 km w jedną stronę) to każdorazowo 3,6 kg CO2 w powietrzu! Tymczasem autobus pozwala 5-krotnie zaoszczędzić emisję CO2, a pociąg o napędzie elektrycznym – nawet 15-krotnie. A ile razy zdarzyło Ci się jechać samochodem do sklepu oddalonego tylko kilkaset metrów dalej? 

Nasze wyzwanie na dziś: jedź do pracy transportem zbiorowym lub rowerem, a na zakupy pójdź pieszo. Rezygnacja z jazdy samochodem tylko raz w tygodniu oznacza, że w ciągu roku możesz uniknąć emisji nawet 180 kg CO2 – a przy tym zaoszczędzisz na paliwie.

Podejmij wyzwanie, a swoimi sukcesami podziel się w komentarzach na naszym profilu na Facebooku, Instagramie lub Linked.In. Tam znajdziesz także poprzednie propozycje codziennych prostych działań dla klimatu.

Zadanie realizowane w ramach działania C5 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy