Menu Zamknij

Małopolskie wyzwanie 2022: Tydzień dla klimatu! Dzień 5. Piątek – dzień bez mięsa

Infografika ilustrująca temat

Wybraliśmy do tego punktu wyzwania piątek, bo w wielu polskich rodzinach tradycyjne nie je się w tym dniu mięsa. Dlaczego warto podtrzymywać ten zwyczaj?

Rolnictwo odpowiada za emisję aż 14,5% wszystkich gazów cieplarnianych, m.in. poprzez zużycie ogromnej ilości nawozów sztucznych oraz paliw dla maszyn rolniczych. W dodatku przy uprawie np. ryżu oraz w przewodach pokarmowych krów, owiec i kóz powstaje zabójczy dla klimatu metan. Naukowcy podają, iż na jeden kilogram wyprodukowanego mięsa wołowego musimy przeznaczyć aż 13 kilogramów zbóż.

Dlatego zmniejszenie konsumpcji mięsa pomaga powstrzymać zmiany klimatu. Redukujemy wówczas emisję gazów cieplarnianych, w tym metanu, podtlenku azotu i dwutlenku węgla. Dodatkowo ograniczając spożycie mięsa możemy przyczynić się do zachowania różnorodności biologicznej, co również ma ogromne znaczenie dla lepszego klimatu.

Oczywiście jesteśmy w pełni świadomi, że cała ludzkość z dnia na dzień nie zrezygnuje z jedzenia mięsa. Wystarczy jednak, że każdy z nas zdecyduje się raz w tygodniu ograniczyć liczbę posiłków mięsnych.

Podejmij wyzwanie, a swoimi sukcesami podziel się w komentarzach na naszym profilu na Facebooku, Instagramie lub Linked.In. Tam znajdziesz także poprzednie propozycje codziennych prostych działań dla klimatu.

Zadanie realizowane w ramach działania C5 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy