Menu Zamknij

Małopolskie wyzwanie 2022: Tydzień dla klimatu! Dzień 2. Bez plastiku też się da

Infografika do tematu ograniczania plastiku

Wyzwanie na dziś: kupuj tak, aby pozostawić jak najmniej śmieci. Jednorazówki mogą przetrwać w środowisku od 100 do nawet 1000 lat!

Ile razy zdarzyło Ci się spacerując po lesie lub zbierając grzyby napotkać na torebkę foliową? Albo będąc na wakacjach nad morzem czy jeziorem – dryfującą jednorazówkę? Plastik i tworzywa sztuczne mogą rozkładać się w środowisku od 100 do nawet tysiąca lat. Butelki z tworzywa sztucznego to 500 lat. Podobnie styropian. Samo opakowanie po cukierku może rozkładać się 450 lat. Pamiętaj, że w wyniku produkcji i utylizacji plastiku dochodzi również do wysokich emisji CO2 do atmosfery. A to przyczyna zmian klimatu i ich negatywnych skutków w postaci powodzi, gwałtownych wichur i trąb powietrznych,  także upałów i suszy.

A przecież unikanie plastiku nie jest wcale takie trudne:

  • Korzystaj z toreb wielorazowych, a zmniejszysz zużycie energii, ilość śmieci oraz zanieczyszczenie powietrza, gleby i wód.
  • Kupuj produkty w szklanych, a nie plastikowych opakowaniach.
  • Zabieraj drugie śniadanie w wielorazowym pojemniku, zamiast w torebce czy folii aluminiowej.
  • Kup bidon oraz przenośny kubek do herbaty lub kawy. Niektóre kawiarnie dają już zniżki na kawę, jeśli klient przyjdzie z własnych kubkiem.
  • Owoce i warzywa kupuj na wagę i wkładaj bezpośrednio do siatek lub płóciennych toreb. W większości sklepów do własnych pojemników można kupować na wagę także wędliny, sery itp.
  • Sięgaj po przedmioty wielokrotnego użytku. Plastikowe sztućce, talerze, kubki, słomki itd. służą tylko przez kilka minut, po czym lądują w śmietniku!
  • Brak płóciennej torby pod ręką to naprawdę żadna wymówka na zakupach! Dziś w każdym sklepie można kupić torby materiałowe, papierowe lub takie, które podlegają recyklingowi.

Podejmij wyzwanie, a swoimi sukcesami podziel się w komentarzach na naszym profilu na Facebooku, Instagramie lub Linked.In. Tam znajdziesz także poprzednie propozycje codziennych prostych działań dla klimatu.

Zadanie realizowane w ramach działania C5 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy