Strona główna » Aktualności » Ekoporadnik „Wytyczne i dobre praktyki w zakresie gospodarowania wodami opadowymi”

Ekoporadnik „Wytyczne i dobre praktyki w zakresie gospodarowania wodami opadowymi”

, ,
Zbiornik retencyjny

Problemem mniejszych i większych miast są susze i powodzie, a więc nadmiar wody lub jej niedobór. Celem Ekoporadnika jest dostarczenie wiedzy na temat rozwiązań, które umożliwiają przechwytywanie i gromadzenie wód opadowych w przestrzeni zurbanizowanej i w krajobrazie.

Celem tych działań jest zahamowanie negatywnych trendów związanych z wszechobecnym odwadnianiem i brukowaniem zielonych trenów oraz zwiększenie odporności społeczności lokalnych na zmianę klimatu. Jest to konieczne, aby ograniczyć skutki powodzi, suszy i okresowych deficytów wody na ujęciach wód, problemy z brakiem przepływu w rzekach oraz ekstremalne temperatury w miastach. Naprzeciw nowym wyzwaniom wychodzą rozwiązania z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury (BZI) wpisujące się w szerszą grupę działań – Nature Based Soltutions (NBS), czyli rozwiązań opartych na przyrodzie.

W Ekoporadniku przedstawiamy przykłady rozwiązań w zakresie zatrzymywania i gromadzenia wód opadowych, zarówno w Polsce, jak również za granicą, które mogą stanowić inspirację do wdrożeń w Małopolsce. Rozwiązania podzielono na 2 grupy: rozwiązania w przestrzeni zurbanizowanej i retencja naturalna w krajobrazie.

Przykłady rozwiązań gospodarowania wodami opadowymi zawarte w Ekoporadniku mają na celu przekazanie wiedzy administratorom obiektów użyteczności publicznej, zarządcom budynków i właścicielom domów mieszkalnych na temat rozwiązań, które umożliwiają przechwytywanie i gromadzenie wód opadowych w przestrzeni zurbanizowanej i w krajobrazie.

Kluczem do adaptacji, wobec nowych wyzwań, staje się zmiana podejścia do gospodarowania wodami opadowymi – zamiast się ich szybko pozbywać z przestrzeni miejskiej, z terenów zabudowanych czy z krajobrazu, potrzebujemy je zatrzymywać, spowalniać ich odpływ lub gromadzić ograniczając do minimum odpływ do sieci kanalizacyjnej lub rzek.

Dokument powstał jako realizacja działania E2 projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.