Strona główna » Aktualności » LIFE DREAM CITIES – Małopolskie miasta przystosują się do zmiany klimatu

LIFE DREAM CITIES – Małopolskie miasta przystosują się do zmiany klimatu

Zdjęcie zbiorowe LIFE DREAM CITIES

5 lutego w Krakowie odbyło się spotkanie inaugurujące projekt LIFE DREAM CITIES – „Projektowanie i realizacja wzorcowej adaptacji wśród miast średniej wielkości – Małopolska gotowa na adaptację”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także partnerzy projektu – reprezentanci siedmiu małopolskich miast: Bochni, Gorlic, Nowego Targu, Nowego Sącza, Olkusza, Oświęcimia i Skawiny, jak również Investeko i Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

Wydarzenie otworzył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz.

Cieszę się, że Małopolska rozpoczyna już trzeci projekt LIFE, tym razem poświęcony adaptacji do zmiany klimatu w miastach średniej wielkości. Kto z nas nie doświadczył upału na placach bez skrawka zieleni czy skutków nagłej ulewy, gdy woda spływa ulicami i chodnikami? Właśnie rozwiązaniem tych i podobnych problemów zajmie się projekt LIFE DREAM CITIES, na który pozyskaliśmy ponad 5 milionów euro.

Ogólnym celem projektu LIFE DREAM CITIES jest opracowanie, realizacja i zademonstrowanie rozwiązań, które przyspieszą wdrażanie działań zwiększających odporność miast na negatywne skutki postępującej zmiany klimatu. Projekt umożliwi opracowanie modelowego podejścia do wdrażania działań adaptacyjnych na poziomie miejskim i regionalnym. Długoterminowym celem projektu będzie stworzenie modelowych rozwiązań, które można łatwo replikować w innych miastach średniej wielkości, zarówno w Małopolsce, jak i w kraju. LIFE DREAM CITIES nakreśli optymalną ścieżkę rozwoju dla miast i regionu odpornych na zmianę klimatu. Będzie również służyć jako platforma rozwoju i wymiany najlepszych praktyk i wiedzy w Małopolsce, a także w innych miastach i regionach w całej Polsce.

Dyrektor Departamentu Środowiska Kinga Radoń podkreśliła:

Kluczowe działania naszego Projektu obejmują m.in. integrację adaptacji do zmiany klimatu z planowaniem przestrzennym, rozwój komunikacji na temat klimatu oraz angażowanie mieszkańców w działania na rzecz adaptacji. Ważnym aspektem projektu jest także poszukiwanie źródeł finansowania – zarówno publicznych, jak i prywatnych – które pomogą w realizacji celów klimatycznych do 2030 roku.

Najważniejsze oczekiwane rezultaty projektu LFE DREAM CITIES to:

  • regionalna Strategia Adaptacyjna (RAS) – pierwszy tego typu dokument w kraju, realizujący działania adaptacyjne na poziomie regionalnym,
  • regionalna Platforma Wsparcia Adaptacji – system profesjonalnego wsparcia, szkoleń i transferu wiedzy  (konferencje regionalne, krajowe i  międzynarodowa, poradniki dla miast z dobrymi przykładami rozwiązań, wytyczne dla miast dotyczące włączania celów adaptacji klimatycznej do lokalnych dokumentów strategicznych, projekty graficzne lokalnych kampanii informacyjno-edukacyjnych),
  • organizacja debat/paneli klimatycznych, a także wydarzeń dla mieszkańców,
  • opracowanie, wdrożenie i zademonstrowanie indywidualnych projektów koncepcyjnych przygotowanych do realizacji w 7 Małopolskich miastach (w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury),
  • działania edukacyjne i promocyjne.

Artykuł powstał jako realizacja działania WP1 Projektu LIFE DREAM CITIES – Projektowanie i realizacja wzorcowej adaptacji wśród miast średniej wielkości – „Małopolska gotowa na adaptację”.