14 lipca w Krakowie odbyła się inauguracja Projektu LIFE DREAM CITIES „Projektowanie i realizacja wzorcowej adaptacji wśród miast średniej wielkości – Małopolska gotowa na adaptację”. Małopolska pozyskała na jego realizację blisko 5 mln euro z Programu LIFE Unii Europejskiej. Głównym celem przedsięwzięcia jest przygotowanie małopolskich miast do skutecznego reagowania na coraz bardziej odczuwalne skutki zmian klimatu.
Projekt LIFE DREAM CITIES jest odpowiedzią na wyzwania związane ze skutkami klimatu, takimi jak fale upałów czy gwałtowne deszcze nawalne. W jego ramach powstają praktyczne rozwiązania zwiększające odporność terenów zurbanizowanych – od projektowania zielonej i błękitnej infrastruktury po systemy retencji wody i działania edukacyjne.
Cieszy mnie, że Małopolska uruchamia już trzeci projekt LIFE – tym razem skoncentrowany na adaptacji miast średniej wielkości do skutków zmiany klimatu. Każdy z nas zna problem nagłych ulew, po których woda spływa ulicami i chodnikami czy rozgrzanych, betonowych placów bez cienia. Właśnie takim wyzwaniom chcemy stawić czoła dzięki LIFE DREAM CITIES, na który pozyskaliśmy ponad 5 milionów euro – podkreśla wicemarszałek Ryszard Pagacz.
W realizacji LIFE DREAM CITIES uczestniczy siedem małopolskich miast: Bochnia, Gorlice, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Skawina i Nowy Sącz. Partnerami są również Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” oraz firma Investeko S.A. Całkowity budżet projektu wynosi 5,24 mln euro, a działania potrwają do 2030 roku.
Najważniejsze działania Projektu
Województwo Małopolskie opracuje pierwszą w kraju Regionalną Strategię Adaptacji (RSA), utworzy wirtualną Regionalną Platformę Wsparcia Adaptacji, a także przeprowadzi szkolenia i warsztaty dla pracowników miast oraz wdroży projekt demonstracyjny w obrębie gmachu UMWM (zielona ściana).
Miasta uczestniczące w Projekcie będą odpowiedzialne za przeprowadzenie inwentaryzacji kluczowych obszarów narażonych na negatywne skutki zmiany klimatu (powodzie błyskawiczne, lokalne podtopienia, susze itp.) oraz wdrożenie kompleksowych rozwiązań mających na celu obniżenie temperatury, retencję i oraz zwiększenie terenów zielonych, a edukację mieszkańców.
Investeko S.A. opracuje 'szyte na miarę’ rozwiązania oparte na przyrodzie (NBS), system zarządzania adaptacją miast oraz partycypacyjny system zarządzania przyrodą miejską.
Energie Cités będzie odpowiedzialne za opracowanie strategii komunikacji oraz organizację konferencji dla polskich miast, wizyty studyjnej i spotkań na temat dobrych praktyk adaptacyjnych.
Planowane rezultaty projektu obejmą:
- opracowanie i wdrożenie 7 modelowych rozwiązań/projektów adaptacyjnych w miastach (zielone ściany, zielone dachy, oczka wodne itp.),
- opracowanie i przyjęcie Regionalnej Strategii Adaptacyjnej (RSA) przez Zarząd/Sejmik Województwa Małopolskiego,
- utworzenie Regionalnej Platformy Wsparcia Adaptacji
- powołanie 7 zespołów zadaniowych ds. adaptacji w miastach,
- organizacja 35 debat klimatycznych,
- opracowanie 7 indywidualnych strategii komunikacji nt. roli adaptacji w miastach,
- przeprowadzenie kompleksowej kampanii regionalnej oraz lokalnych kampanii informacyjno-edukacyjnych,
- opracowanie 6 koncepcyjnych projektów 'szytych na miarę’ oraz 2 kompleksowych projektów demonstracyjnych dla miasta Skawina oraz gmachu UMWM,
- wdrożenie 19 rozwiązań demonstracyjnych w 7 miastach oraz 1 kompleksowego przy gmachu UMWM,
- opracowanie modelowego systemu zarządzania adaptacją opartego na NBS oraz jego przetestowanie w Skawinie.
Dzięki realizacji LIFE DREAM CITIES mieszkańcy Małopolski zyskają bardziej przyjazne, zdrowsze i bezpieczniejsze miasta – lepiej chronione przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, wyposażone w więcej zieleni, zrównoważoną infrastrukturę wodną i przestrzeń sprzyjającą poprawie bezpieczeństwa i jakości życia.




Projekt LIFE DREAM CITIES wpisuje się w politykę Małopolski, która od lat stawia na innowacyjne działania na rzecz ochrony klimatu – obok projektów LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze” i LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA to kolejny krok, który ma realny wpływ na jakość życia w regionie.
Działanie jest realizacją działania E3 projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego” (LIFE19 IPC/PL/000005), współfinansowanego przez program LIFE Unii Europejskiej i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.