Strona główna » Aktualności » W Ochotnicy szumi 600 nowych drzewek. Udany finał IV Małopolskiego Dnia dla Klimatu

W Ochotnicy szumi 600 nowych drzewek. Udany finał IV Małopolskiego Dnia dla Klimatu

Dziewczynka sadzi drzewko

25 kwietnia 2025 roku w Ochotnicy Dolnej odbył się finał IV Małopolskiego Dnia dla Klimatu – wydarzenie wieńczące kilkutygodniową kampanię edukacyjną i ekologiczną organizowaną w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA. Spotkanie zgromadziło licznych uczestników, w tym przedstawicieli władz samorządowych, a przede wszystkim kilkudziesięciu uczniów wszystkich lokalnych szkół.

104 000 drzew w ramach MMdK

Spotkanie było okazją do podsumowania tegorocznych MDdK. Dzięki zaangażowaniu doradców ds. klimatu i środowiska odbywały się one przez kilka tygodni w całej Małopolsce i przyniosły mnóstwo atrakcji – konkursów, spotkań z ciekawymi ludźmi, występów artystycznych czy odbioru elektrośmieci. Każde z tych wydarzeń było okazją do rozmów o klimacie, naszym wpływie na jego zmianę oraz sposobach spowolnienia i adaptacji do niej. Elementem spinającym spotkania w kilkudziesięciu miejscowościach było sadzenie drzew. W tym roku posadziliśmy ich ponad 28 000, co oznacza, że od pierwszego Małopolskiego Dnia dla Klimatu w roku 2022 w naszym regionie przybyło ok. 104 000 młodych drzewek.

Ekofestyn w Ochotnicy Dolnej

Finał w Ochotnicy Dolnej był okazją do podsumowania dotychczasowych działań w ramach IV MDdK – ale także owocnym spotkaniem z lokalną społecznością. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, Tomasz Hamerski – starosta Powiatu Nowotarskiego, wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Justyna Danek oraz dyrektor Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Marek Kroczek.

Obecność przedstawicieli instytucji zaangażowanych w ochronę środowiska – takich jak Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz doradców ds. klimatu z powiatów: nowotarskiego, myślenickiego i proszowickiego – pozwoliła zorganizować wiele stoisk z różnorodnymi ekologicznymi atrakcjami. Dzięki nim nie zabrakło także rąk do sadzenia drzew wzdłuż rzeki Ochotnicy. Do pracy zagrzewała obecnych góralska kapela Spod Gorca, a panie z ochotnickich kół gospodyń wiejskich przypomniały, że tradycyjne gotowanie z lokalnych produktów, gdzie nic nie może się zmarnować to kuchnia nie tylko smaczna, ale i przyjazna dla klimatu.

Do zobaczenia za rok!

Wydarzenie jest realizowane w ramach działania E4 Projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.