Menu Zamknij

Małopolskie Wyzwanie „Tydzień dla klimatu”. Edycja jesienna: czas – start!

Grafika dorośli przy drukarce dają kartki papieru dziecku

Razem z nadejściem jesieni chcemy zachęcić Was do podjęcia ostatniego (w tym roku) Małopolskiego Wyzwania „Tydzień dla klimatu”.  Codziennie podpowiemy kilka łatwych sposobów, aby działać na rzecz klimatu. Zapewniamy, że takie proste zachowania są skuteczne – pod jednym warunkiem: że będziemy je podejmować regularnie i masowo.

Rok szkolny i biurowy nabrał już rozpędu, zachęcamy więc do zwrócenia uwagi na to, czy nie marnujemy papieru. Jego oszczędzanie jest ważne, ponieważ powstaje z drzew – naturalnych klimatyzatorów i oczyszczaczy powietrza, które pomagają w adaptacji do zmian klimatu. Czy wiecie, że do wytworzenia tony papieru trzeba ściąć aż 17 dorosłych drzew? Produkcja papieru pochłania też ogromne ilości wody i energii. Dlatego:

  • Drukuj dwustronnie. Wykorzystuj papier zadrukowany jednostronnie do wydruków roboczych, notatek lub… dziecięcych rysunków.
  • Drukuj tylko ostateczne wersje dokumentów. Do pracy, nanoszenia zmian itp. używaj wersji elektronicznych.
  • Wybieraj papier makulaturowy, jego produkcja pochłania ok. 70% mniej energii niż produkcja zwykłego papieru, a dodatkowo oszczędzasz lasy.
  • Nie drukuj e-maili i innych niepotrzebnych dokumentów. Przechowuj dokumenty w wersji elektronicznej zamiast papierowej.
  • Zapisuj zeszyty do końca. Zachęcaj dzieci do wykorzystanie tego samego zeszytu w kolejnej klasie, jeśli został tylko napoczęty.
  • Opakowania np. ze sklepów internetowych wykorzystuj wielokrotnie.
  • Zbieraj makulaturę.

A może macie jeszcze lepsze pomysły na oszczędzanie papieru? Przyłączcie się do naszego wyzwania na FacebookuInstagramie lub Twitterze.

Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Podobne wpisy