Wieczory coraz dłuższe, coraz wcześniej zapalamy lampy… Ale czy muszą się palić we wszystkich pomieszczeniach? Wciskamy się w fotel z kubkiem jesiennej herbaty… Zaraz, zaraz – po co gotował się cały czajnik wody?
Pewnie domyślacie się wyzwania na dziś: szanujmy energię i wodę. Wyjdzie to na korzyść nie tylko naszym kieszeniom. Zawyżona konsumpcja energii to jedna z ważnych przyczyn zamiany klimatu (tylko niecałe 20 proc. „prądu” w naszym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych). Z kolei niedobory wody należą do uciążliwych skutków tej zmiany. Jak widać prąd i woda to naczynia połączone!
Dlatego:
- Wyłączaj lampy oraz urządzenia z których nie korzystasz. Dopasuj moc oświetlenia do potrzeb. Używaj naturalnego światła, ustaw biurko czy fotel do czytania tak, by w ciągu dnia korzystać ze światła słonecznego.
- Wymień żarówki na energooszczędne świetlówki lub lampy LED. Stosowanie żarówek energooszczędnych zmniejsza pobór prądu nawet o 80%, świetlówki kompaktowe są też dziesięciokrotnie bardziej wytrzymałe.
- Wyłącz urządzenia na trybie „stand by” i wypnij z gniazdek nieużywane aktualnie ładowarki.
- Kiedy robisz sobie coś ciepłego do picia, gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
- Pralkę i zmywarkę włączaj tylko gdy są pełne (oszczędzisz wodę i energię). Wybieraj oszczędny program prania.
Przyłączcie się do naszego wyzwania na Facebooku, Instagramie lub Twitterze.
Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.