Menu Zamknij

Małopolskie Wyzwanie „Tydzień dla klimatu” – edycja jesienna. Dzień 2

Infografika - sposoby na oszczędzanie energii w domu

Wieczory coraz dłuższe, coraz wcześniej zapalamy lampy… Ale czy muszą się palić we wszystkich pomieszczeniach? Wciskamy się w fotel z kubkiem jesiennej herbaty… Zaraz, zaraz – po co gotował się cały czajnik wody?

Pewnie domyślacie się wyzwania na dziś: szanujmy energię i wodę. Wyjdzie to na korzyść nie tylko naszym kieszeniom. Zawyżona konsumpcja energii to jedna z ważnych przyczyn zamiany klimatu (tylko niecałe 20 proc. „prądu” w naszym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych). Z kolei niedobory wody należą do uciążliwych skutków tej zmiany. Jak widać prąd i woda to naczynia połączone!

 Dlatego:

  • Wyłączaj lampy oraz urządzenia z których nie korzystasz. Dopasuj moc oświetlenia do potrzeb. Używaj naturalnego światła, ustaw biurko czy fotel do czytania tak, by w ciągu dnia korzystać ze światła słonecznego.
  • Wymień żarówki na energooszczędne świetlówki lub lampy LED. Stosowanie żarówek energooszczędnych zmniejsza pobór prądu nawet o 80%, świetlówki kompaktowe są też dziesięciokrotnie bardziej wytrzymałe.
  • Wyłącz urządzenia na trybie „stand by” i wypnij z gniazdek nieużywane aktualnie ładowarki.
  • Kiedy robisz sobie coś ciepłego do picia, gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
  • Pralkę i zmywarkę włączaj tylko gdy są pełne (oszczędzisz wodę i energię). Wybieraj oszczędny program prania.

Przyłączcie się do naszego wyzwania na FacebookuInstagramie lub Twitterze.

Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Podobne wpisy