Menu Zamknij

Małopolskie Wyzwanie „Tydzień dla klimatu – lato”. Dzień 1: oszczędzaj wodę

Infografika przedstawiająca rodzinę w kuchni i łazience zakręcającą krany

Pierwszy dzień astronomicznego lata to doskonały czas, aby podjąć letnie wyzwanie „Tydzień dla klimatu”! Co dzień zaproponujemy Wam proste działania, które podjąć może każdy, aby ograniczać zmiany klimatu  i bronić się przed ich negatywnymi skutkami. Dołączcie do wyzwania!

Dla wielu osób pierwsze skojarzenie z latem to wyjazd nad wodę. Niestety, z powodu zmian klimatu wody jest coraz mniej – wysychają nasze ulubione potoki, a rzeki i jeziora kurczą się z roku na rok. Polska jest jednym z krajów Europy o najmniejszych zasobach wody pitnej w przeliczeniu na mieszkańca. Mniejsze zasoby wody mają tylko Malta i Belgia. W naszym kraju na jedną osobę przypada ok. 1580 m sześciennych wody na rok – tyle ile na statystycznego mieszkańca Egiptu (dane  wg materiałów Ministerstwa Edukacji i nauki). Dlatego naszym głównym wyzwaniem na dziś jest oszczędzanie wody. Jak to robić?

– Jeśli kąpiel, to tylko w morzu lub jeziorze. W domu postawcie na szybki prysznic. O zakręcaniu kranu podczas mycia zębów czy golenia już nie trzeba przypominać, prawda? Takie nawyki pozwalają zaoszczędzić nawet 50 000 litrów wody rocznie!

– Oszczędzajcie i wykorzystujecie powtórnie wodę kuchenną. Warzywa i owoce myjcie w misce zamiast pod bieżąca wodą i gotujcie bez soli. W ten sposób wodę z mycia i gotowania można potem wykorzystać do podlania roślin w domu lub ogródku.

– Zwróćcie uwagę na cieknące krany, na najczęściej używanym zamontujcie perlator. To kolejne tysiące litrów wody zaoszczędzonej w ciągu roku.

– Używajcie pralki i zmywarki. Wykorzystują prąd, ale zużywają ok. 6 razy mniej wody, niż podczas ręcznego prania i zmywania – pod warunkiem, że są kompletnie zapełnione. Warto też wciskać tryb „eko”.

A jak się sprawdzają wasze bidony z wiosennego wyzwania? Zabierając je ze sobą, wrzućcie do wody kryształek soli. Dlaczego? Jony dodatnie z soli wiążą się z ujemnymi w cząsteczkach wody, co znacznie poprawia jej wchłanialność. W gorące, letnie dni odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne!

Prawda, że to nic trudnego? Przyłączcie się do naszej akcji na FacebookuInstagramie lub Twitterze!

Podobne wpisy