Menu Zamknij

Małopolskie Wyzwanie „Tydzień dla klimatu – lato”. Dzień 6: rozmawiaj o klimacie

Grupa osób siedzi przed domem pod parasolem słonecznym

Siedem dni naszego letniego Małopolskiego Wyzwania „Tydzień dla klimatu” minęło szybko jak niedzielny poranek. Nie martwicie się, jeśli nie udało się Wam zastosować do wszystkich klimatycznych wskazówek. Wyzwanie dla klimatu można – a nawet trzeba – podejmować wciąż na nowo, każdego dnia.

Dlatego przypominamy najważniejsze wskazówki:

– Pamiętajcie o przystosowaniu się do letnich upałów, ograniczenia czasu przebywania na słońcu, domowych (i biurowych) sposobach na obniżenie temperatury. Rozejrzyjcie się czy w sąsiedztwie nie ma seniorów, którym w tym czasie może być potrzebna pomoc.

– Oszczędzajcie wodę zaczynając od drobnych nawyków w kuchni i łazience, a kończąc na ustawieniu zbiornika do retencji.

– Zwiększajcie powierzchnie zielone – każde drzewo to naturalny klimatyzator, a każdy kawałek trawnika – mini-polder chroniący przed zalaniem w razie gwałtownych deszczy.

– Wykorzystajcie potencjał słońca. Fotowoltaika, letnie pranie, suszenie grzybów i owoców – każdy pomysł na czerpanie z jego energii jest dobry.

– Zwróćcie uwagę swoich znajomych i rodziny na zmiany klimatu, które coraz mocniej czujemy wokół siebie. Porozmawiajcie o drobnych, codziennych nawykach, które przyczyniają się do ich powstrzymania. Inspiracje znajdziecie na naszym profilu na FacebookuInstagramie lub Twitterze.

Podobne wpisy