Menu Zamknij

Wizyta studyjna Zespołu Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – Niemcy i Czechy

Grupa podczas wizyty studyjnej 2024

W ramach realizacji projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego”, doradcy ds. klimatu i środowiska oraz doradcy ds. biznesu mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do Niemiec i Czech. Wyjazd odbył się w dniach 15-20 września 2024 roku i obejmował wizyty w kluczowych miejscach związanych z energią odnawialną, zrównoważonym rozwojem oraz innowacyjnymi projektami miejskimi.

Wioska bioenergetyczna w Essenbach

Pierwszym po przyjeździe do Bawarii punktem wizyty było zwiedzanie wioski bioenergetycznej Unterahrain w Essenbach. Spotkanie z mieszkańcami i zapoznanie ze sposobami produkcji czystej energii w społeczności żyjącej w cieniu byłego reaktora jądrowego wywarło duże wrażenie na wszystkich uczestnikach. Pobyt w Unterahrain był doskonałą okazją do zapoznania się z praktycznymi aspektami zrównoważonego zarządzania energią, w tym zwiedzenia biogazowni.

Po południu grupa udała się do Monachium.

Spotkanie z doradcami klimatycznymi powiatu monachijskiego

Doradcy ds. klimatu i środowiska z Małopolski od początku wyjazdu cieszyli się na spotkanie ze swoimi odpowiednikami z powiatu monachijskiego. Przyjęcie było serdeczne. Po zaprezentowaniu najważniejszych działań z obu stron nadszedł czas na dyskusje, które skupiły się na lokalnych inicjatywach na rzecz ochrony klimatu oraz możliwościach współpracy.

Innovation Academy inspiruje do działań lokalnych

Środa była dniem pełnym inspirujących przykładów innowacyjnych projektów, zaprezentowanych delegacji z Małopolski przez przedstawicieli Innovation Academy – Wagnis Housing Projekt. Po krótkim wstępie grupa udała się do zasilanej energią odnawialną dzielnicy Riem, gdzie zwiedzono m.in. zrekultywowane tereny po dawnym lotnisku i wspólnoty mieszkaniowe nastawione na ekologiczny transport. Następnym punktem programu była charakterystyczna dla tego regionu głęboka elektrownia geotermalna, zaspokajająca większość potrzeb 16-tysięcznej dzielnicy.

Duże wrażenie na uczestnikach wizyty, której czas przypadł na spowodowane niżem genueńskim powodzie w centralnej Europie, zrobił spacer wzdłuż przepływającej przez Monachium Izary. W ciągu minionych 20 lat płynąca przez Austrię i Niemcy rzeka została zrenaturalizowana, a dzięki zastosowaniu naturalnych rozwiązań (m. in. terenów zalewowych, jazów rozbijających rwący nurt itp.) uniknięto powodzi.

Koniec dnia upłynął pod znakiem GOZ – odwiedzono sklep z używanymi artykułami „Halle 2”, co pozwoliło uczestnikom na zapoznanie się z aspektami gospodarki cyrkularnej.

Zielona infrastruktura nie musi być kosztowna

W kolejnym dniu uczestnicy odwiedzili biuro zazieleniania miasta w Monachium, Green City e.V., gdzie zapoznali się z projektami dotyczącymi zwiększania ilości terenów zielonych w obszarach miejskich. Szczególnie dużo inspiracji dostarczyły niewielkie projekty, pokazujące, że zamiana betonu na zieleń może być prowadzona dzięki drobnym działaniom, których suma daje spektakularne efekty.

Zakończenie wizyty: Praski Instytut Planowania i Rozwoju

W ostatnim dniu wizyty grupa miała okazję spotkać się z przedstawicielami Praskiego Instytutu Planowania i Rozwoju, gdzie zaprezentowano projekty urbanistyczne wspierające zrównoważony rozwój miasta.

Wyjazd okazał się doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie działań proklimatycznych oraz zrównoważonego rozwoju. Wizyta studyjna umożliwiła uczestnikom zdobycie praktycznej wiedzy i inspiracji, które mogą zostać zastosowane w działaniach lokalnych na rzecz poprawy klimatu i ochrony środowiska w Małopolsce.

Wizytę studyjną zorganizowano w ramach działania E.3 (wskazać zgodnie z wnioskiem) projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy