Menu Zamknij

Małopolskie wyzwanie 2022: Tydzień dla klimatu! Dzień 4. Oszczędzaj wodę

Infografika o oszczędzaniu wody

Była energia, dziś czas na wodę. To  jeden z najcenniejszych zasobów naszej planety. Jednak wciąż zużywamy jej za dużo, a marnotrawstwo sporo kosztuje!

W Polsce średnie zużycie wody na osobę to ok. 150 litrów. W każdym polskim domu średnio zużywa się 36% wody do mycia się, 15% do prania, 10% do mycia naczyń, 6% do sprzątania, tylko 3% do picia i gotowania i aż 30% wody do spłukiwania WC. Niestety, bardzo często mniej lub bardziej świadomie marnujemy wodę, zupełnie niepotrzebnie. Zatem, jak oszczędzać wodę w domu i zużywać jej mniej? Sprawdź nasze sposoby i zmień codzienne nawyki niewielkim kosztem.

  • Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. 4-minutowy prysznic wymaga jedynie 40 litrów wody, podczas gdy jedna kąpiel w wannie to aż 200 litrów. Prysznic zamiast kąpieli pozwala zaoszczędzić jednej osobnie do 47 450 litrów rocznie, czyli około 470 złotych!
  • Zakręcaj kran podczas golenia i mycia zębów. Podczas 3-minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnujemy ok. 15 litrów wody.
  • Wykorzystuj powtórnie wodę. Wstaw do zlewu czy pod prysznic miskę. Po umyciu rąk wykorzystaj ponownie zgromadzoną wodę np. do mycia podłogi, a po umyciu warzyw – do podlania kwiatów.
  • Zrezygnuj z ręcznego mycia naczyń pod bieżącą wodą. Jeden cykl w zmywarce to zużycie ok. 15 litrów wody, podczas gdy zmywając ręcznie podobną liczbę naczyń i sztućców możemy zużyć jej nawet 100 litrów.
  • Uruchamiaj tyko pełną pralkę i zmywarkę. Używaj programów oszczędzających zużycie wody.
  • Napraw cieknący kran! Czy wiesz, że pojedyncze krople mogą wygenerować straty sięgające aż 5000 litrów wody rocznie?
  • Zamontuj perlator. To małe sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze!
  • Nie używaj wody do rozmrażania żywności! Lepiej rozmrażać ją trochę dłużej w lodówce. Zaoszczędzisz wodę i prąd, ponieważ lodówka skorzysta z chłodu rozmrażanego produktu.

Podejmij wyzwanie, a swoimi sukcesami podziel się w komentarzach na naszym profilu na Facebooku, Instagramie lub Linked.In. Tam znajdziesz także poprzednie propozycje codziennych prostych działań dla klimatu.

Zadanie realizowane w ramach działania C5 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy