Menu Zamknij

Zadbajmy o klimat dla pokoleń – nowa kampania społeczna LIFE EKOMAŁOPOLSKA

Rodzina pozuje do zdjęcia selfie

Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów i powodzie błyskawiczne nie pozostawiają wątpliwości – także w Małopolsce klimat się zmienia. Małopolanie zdają sobie z tego sprawę, potwierdzają to m.in. tegoroczne badania opinii publicznej przeprowadzone w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA.  

Ponad 70% mieszkańców regionu oczekuje działań na rzecz ograniczenia negatywnych skutków postępującej zmiany klimatu. Temu tez dedykowana jest najnowsza kampania edukacyjna Województwa Małopolskiego pod hasłem „Zadbajmy o klimat dla pokoleń”. Wskazuje  na działania, które już dziś może podjąć każdy Małopolanin.

Świadomość dotycząca ekologii i zmiany klimatu w Małopolsce z roku na rok wzrasta, m.in. dzięki realizacji takich programów jak LIFE EKOMAŁOPOLSKA. Musimy jednak pójść o krok dalej. Termomodernizacja budynków, montaż instalacji OZE, czy oszczędność energii i wody – to tylko niektóre przykłady konkretnych działań, które musimy już dziś podjąć. Ważne jest to, iż na tego typu inwestycje można uzyskać dofinansowanie z wielu programów rządowych, jak i regionalnych. Poprzez kampanię „Zadbajmy o klimat dla pokoleń” chcemy zachęcić mieszkańców Małopolski do wyboru proekologicznych rozwiązań 

mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Kampania rozpoczyna się 6 listopada i potrwa do 6 grudnia. Małopolanie usłyszą spoty w rozgłośniach radiowych, zobaczą plakaty w instytucjach publicznych, reklamy w bankomatach i na paczkomatach. W regionalnych, lokalnych i tematycznych mediach, zarówno gazetach drukowanych, jak i portalach internetowych i społecznościowych, ukażą się teksty i posty informacyjne.  Spot kampanii będzie można zobaczyć m.in. w kinach w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i Oświęcimiu oraz w transporcie publicznym, w tym pociągach Kolei Małopolskich.

We wszystkich materiałach członkowie małopolskiej rodziny: Babcia, Dziadek, Mama, Tata, Julka i Wojtuś podpowiadają, jak można na co dzień zadbać o klimat. Dorośli poruszają m.in. tematy instalacji Odnawialnych Źródeł Energii i gromadzenia deszczówki. Dzieci przypominają o roli ekologicznego transportu i zieleni, zwłaszcza drzew. Wszyscy członkowie rodziny przypominają sobie nawzajem o konieczności oszczędzania prądu i wody, ograniczaniu plastiku, naprawiania zamiast wyrzucania przedmiotów. Wszystkie pokolenia rodziny uczą się od siebie nawzajem i inspirują swoje działania.

– Poprzez naszą kampanię chcemy pokazać, że mamy wiele możliwości zadbania o klimat dla nas i przyszłych pokoleń. Ważne aby zacząć działać już dziś. – podsumowuje Józef Gawron.

Zadbajmy o klimat dla pokoleń!

Kampania Województwa Małopolskiego realizowana w  ramach projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA /LIFE19 IPC/PL/000005),  dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Podobne wpisy