Menu Zamknij

Trzy pytania o klimat. Wszystko, co trzeba wiedzieć o programie LIFE

Trzy pytania Andrzej Muter

Rozmowa z Andrzejem Muterem, kierownikiem Wydziału ds. LIFE w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  1. Jakie korzyści niesie realizacja prośrodowiskowych działań finansowanych ze środków Programu LIFE na tle innych funduszy dostępnych na ten cel?

Ideą projektów LIFE jest wsparcie innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań na rzecz łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu, przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym i czystą energię, a także szeroko pojęte działania na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności. Wszystkie projekty mają przynieść pozytywny efekt ekologiczny, ale i podnieść naszą jakość życia.

Zasadniczą korzyścią z realizacji projektów LIFE jest możliwe do uzyskania bezzwrotne dofinansowanie, które wynosi do 95% kosztów kwalifikowanych. Można je pozyskać częściowo – bezpośrednio z Komisji Europejskiej, a częściowo – przy wspófinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Większość projektów LIFE jest realizowana w partnerstwach, często publiczno-prywatnych, co pozwala na budowanie relacji biznesowych na terenie Polski i Unii Europejskiej. Korzyści jest jednak dużo więcej.

Sektor biznesu czy przemysłu, poprzez realizację projektów LIFE, zyskuje środki na przetestowanie i komercjalizację innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań prośrodowiskowych. Co więcej, część przyznanego dofinansowania przeznaczona powinna być na wypromowanie nowego rozwiązania na rynku, a dotacja z Komisji Europejskiej – nie jest pomocą publiczną.

Samorządy, administracja publiczna, jednostki naukowe – mogą z kolei pozyskać środki na wsparcie wdrażania rozwiązań środowiskowych, klimatycznych, przyrodniczych, ale i instytucjonalnych, wynikających z obowiązującego prawodawstwa Unii Europejskiej i implementującego je prawa krajowego. Rozwiązania tworzone w oparciu o przyrodę i podejście ekosystemowe, ale i poprawa zarządzania oraz potencjału instytucji publicznych – w kontekście celów środowiskowych i klimatycznych – to kierunki, o jakich można myśleć w kontekście Programu LIFE.

Projekty LIFE mogą być również realizowane przez organizacje pozarządowe, które chcą wdrażać prośrodowiskowe rozwiązania oraz zwiększać zaangażowanie i świadomość społeczeństwa obywatelskiego na temat działań na rzecz środowiska i klimatu.

I w końcu, możliwym jest ubieganie się o środki na przygotowanie wniosku do Programu LIFE, czy to z programu „Granty na Eurogranty” prowadzanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, czy też z „Inkubatora wniosków LIFE”, oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którego strukturach działa Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE.

Zespół ekspertów Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE służy bezpłatnym wsparciem na każdym etapie aplikowania o dofinansowanie z Programu LIFE, począwszy od konsultowania idei projektu, aż do procesu pisania wniosku. Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE organizuje również szkolenia, warsztaty, webinaria i Dni Informacyjne LIFE, a wszystkie materiały szkoleniowe można znaleźć na stronie internetowej:  www.gov.pl/web/nfosigw/nawigator-po-kanale-youtube-life-pl .

2. Kto może się ubiegać o Projekt LIFE?

Beneficjentami Programu LIFE mogą zostać wszystkie podmioty publiczne i prawne, zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych z Programem LIFE.

W szczególności, o środki z Programu LIFE ubiegać mogą się te podmioty, które w swoim projekcie chcą zademonstrować, przetestować i wdrożyć innowacyjne rozwiązanie, nowoczesne dobre praktyki, które w tańszy i efektywniejszy sposób rozwiązują określony problem środowiskowy, istotny dla Polski i Unii Europejskiej. Istotnym jest, aby – w wypadku rozwiązań technologicznych – były one już gotowe do przetestowania, zademonstrowania w ramach projektu LIFE i komercjalizacji tuż po jego zakończeniu, a nawet jeszcze w trakcie realizacji.

O dofinansowanie projektów mogą ubiegać się pojedyncze podmioty, ale większość wniosków – z uwagi na zasięg i wpływ na środowisko i klimat – składana jest przez konsorcja, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – tworzone przez podmioty dowolnej kategorii: podmioty prawa handlowego, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie, instytuty, parki technologiczne, instytucje czy jednostki administracji publicznej. Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE służy również wsparciem w poszukiwaniu potencjalnych partnerów do projektów.

3. Ile jest w Polsce Projektów LIFE i jak wypadamy na tle innych krajów?

Chociaż Program LIFE funkcjonuje w Europie już 32 lata, o jego sukcesie w Polsce należy mówić od 2008 roku, kiedy to NFOŚiGW zaangażował się z jego wdrażanie. Jak podają statystyki KE, na 122 polskie projekty LIFE dofinansowane z LIFE od 1992 roku, aż 115 dotyczy okresu po 2008 roku.

Od 2008 roku działa w strukturach NFOŚiGW prężny Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE i od tego roku NFOŚiGW udostępnia środki na współfinansowanie projektów.

W tym czasie NFOŚiGW zawarł ponad 130 umów o dofinansowanie w formie dotacji (projekty krajowe i realizowane w Polsce zakresy projektów zagranicznych), o budżecie łącznym ponad 1,7 mld złotych, w tym 585 mln złotych z NFOŚiGW i dofinansowaniu KE równym 216 mln euro. Projekty te przełożyły się na konkretne efekty środowiskowe i klimatyczne, takie jak wsparcie ochrony ponad 204 tys. ha siedlisk, przetestowanie blisko 40 innowacyjnych rozwiązań i technologii służących ochronie środowiska czy organizację ponad 14 tys. warsztatów, spotkań i konferencji środowiskowych.

Program LIFE w Polsce to również 8 projektów strategicznych, które wspierają administrację rządową i samorządową w skutecznym wdrażaniu planów i strategii środowiskowych. Po naborze wniosków w 2023 roku, Polska została europejskim liderem w zakresie projektów strategicznych Programu LIFE, wyprzedzając Finlandię (7 projektów), Francję oraz Belgię (po 6 projektów).

Sukces projektów strategicznych z Polski to w dużej mierze efekt wysokiego zaangażowania w aplikowanie o środki z programu LIFE samorządów województw, które – po dołączeniu do tego grona województwa pomorskiego – realizować  będą sześć projektów strategicznych o budżecie 112,5 mln euro i  łącznej wartości dofinansowania 69 mln euro z KE. Liderem jest Województwo Małopolskie, wdrażające dwa projekty strategiczne, z dofinansowaniem 20,7 mln euro z KE.

Ważnym osiągnięciem NFOŚiGW jest fakt, że w bieżącej perspektywie finansowej jesteśmy jako kraj beneficjentem netto środków LIFE i plasujemy się na piątym miejscu w Europie pod względem pozyskanych środków (po Włoszech, Hiszpanii, Francji i Belgii).

Artykuł powstał w ramach działania E4 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy