Menu Zamknij

III Małopolski Dzień dla Klimatu

Tata i chłopiec sadzą dzrewko

Tegoroczną edycję Małopolskich Dni dla Klimatu rozpoczniemy 4 kwietnia i potrwa ona do 22 kwietnia, czyli obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Jak co roku w tym czasie w każdym z powiatów naszego województwa odbędą się liczne wydarzenia, podczas których będzie okazja do mądrej rozrywki, rozmów o klimacie i środowisku oraz wspólnego sadzenia drzew.

Już po raz trzeci zapraszam do udziału w naszej akcji. Dwie poprzednie edycje (w roku 2021 i 2022) pokazały, jak ważne są działania na rzecz klimatu i środowiska angażujące mieszkańców. Dotychczas udało się nam posadzić blisko 50 tys. nowych drzew, a zorganizowane wydarzenia przyciągnęły blisko 80 tys. Małopolan. Znając aktywność i zaangażowanie Małopolan w dbałość o najbliższą okolicę, jestem przekonany, że w tym roku pobijemy dotychczasowy rekord

rekord – mówi wicemarszałek Małopolski Józef Gawron.

Współczesne wyzwania związane ze zmianą klimatu wymagają od nas wszystkich zaangażowania i podejmowania konkretnych działań. Sadzenie drzew to jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów, aby przeciwdziałać niekorzystnym skutkom zmiany klimatu. Drzewa absorbują dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze, retencjonują wodę i regulują mikroklimat lokalny. Dlatego też stały się symbolem Małopolskich Dni dla Klimatu. Jednak sama inicjatywa proponuje o wiele więcej, niż tylko sadzenie drzew.

Poniżej lista planowanych wydarzeń w poszczególnych powiatach. Pełne opisy czasu i miejsca poszczególnych wydarzeń można znaleźć na plakatach oraz stronach internetowych swojego powiatu.

Miasto Kraków15 – 20 kwietniaWarsztat z gier edukacyjnych ,,Zagajnik” i ,,Drzewo Życia”. ,,Dzień Ziemi”, wydarzenie współorganizowane przez Urząd Miasta Krakowa
Miasto Nowy Sącz5-6 kwietnia2-dniowe wydarzenie edukacyjne związane z sadzeniem drzew i rozmowami o ochronie klimatu.
Miasto Tarnów5 -11 kwietnia5 kwietnia od godz. 14:00 do 17:00 – Wydarzenie dla mieszkańców Tarnowa z przekazaniem za oddanie elektroodpadów sadzonek drzew/krzewów, materiałów promocyjnych i gadżetów ekologicznych w Centrum Wypoczynku i Rekreacji „KANTORIA”
ul. Piłsudskiego 28 w Tarnowie .
8-11 kwietnia – Wspólne sadzenie drzew i krzewów na terenie placówek oświatowych.
Powiat bocheński5 kwietniaWydarzenie na rynku w Bochni, przekazywanie drzewek w zamian za surowce wtórne, warsztaty z tworzenia mini-ogródków dla przedszkolaków, konkursy z nagrodami w postaci domków dla owadów.
Powiat brzeski25 marca – 21 kwietnia25-26 marca przekazanie sadzonek drzew/krzewów w zamian za zużyte baterie lub żarówki podczas Dni Otwartych Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego Produktów Rolnych w Czchowie.
2 kwietnia wydarzenie w Borzęcinie z przekazaniem sadzonek drzew/krzewów mieszkańcom w zamian za zużyte baterię lub żarówki.
5 kwietnia wydarzenie w  Gminie Gnojnik z przekazaniem mieszkańcom sadzonek drzew/krzewów w zamian za zużyte baterię lub żarówki oraz wspólne sadzenie drzew z dziećmi.
Powiat chrzanowski21 marca – 12 kwietniaWydarzenia związane z wspólnym sadzeniem drzew w przedszkolach i szkołach, połączone z akcją edukacyjną:
8 kwietnia – teatr dla szkoły podstawowej pt. Eko-Detektywi.
9 kwietnia – teatr dla przedszkolaków pt. Drzewo Życia.
22 kwietnia -Biblioteka Miejska w Chrzanowie – przekazywanie roślin korzystnych dla środowiska za zużytą baterię.
Powiat dąbrowski20 marca – 12 kwietniaWydarzenie połączone z przekazaniem sadzonek mieszkańcom za działania na rzecz klimatu i środowiska, prelekcje dla najmłodszych.
Powiat gorlicki18-19 kwietniaWydarzenia przy budynku starostwa, przekazywanie sadzonek drzew i nasion roślin za działania na rzecz klimatu i środowiska, wspólne sadzenie drzew.
Powiat krakowski23 marca – 12 kwietnia23 marca warsztaty z KGW pn. „EKO stroik”, w kwietniu wydarzenie połączone z przekazaniem sadzonek mieszkańcom, prelekcje w szkole, akcja sprzątania lasu.
Powiat limanowski8 – 12 kwietnia8-11 kwietnia wspólne sadzenie drzew z młodzieżą szkolną na terenach wyznaczonych przez szkoły.
12 kwietnia wydarzenie edukacyjno-informacyjne, połączone z edukacją ekologiczną  oraz przekazaniem sadzonek mieszkańcom powiatu limanowskiego, spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Limanowa.
Powiat miechowski8-12 kwietniaWspólne sadzenie drzew owocowych z pszczelarzami, zakładanie sadu na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelczy przy wsparciu Urzędu Gminy w Charsznicy i ekodoradcy, warsztaty pszczelarskie w ŚDS w Jelczy oraz warsztaty „Drzewa dla klimatu” w przedszkolu w Antolce (Gmina Książ Wielki) połączone z sadzeniem drzew.
Powiat myślenicki21 marca – 10 kwietniaWydarzenia przed budynkiem starostwa – piknik edukacyjny, przekazanie sadzonek, finał konkursu dla mieszkańców z nagrodami do pielęgnacji ogrodów.
Powiat nowotarski22 marca- 12 kwietniaWspólne sadzenie drzew z samorządowcami, mieszkańcami i z uczniami, przekazywanie sadzonek drzew mieszkańcom za działania na rzecz klimatu i środowiska, akcja sprzątania Ziemi.
Powiat nowosądecki25 marca – 12 kwietniaWspólne sadzenie drzew z młodzieżą, prelekcje/warsztaty.
26 marca – sadzenie 500 szt. sadzonek jodły pospolitej w Starym Sączu wraz z uczniami Technikum Leśnego;
8 kwietnia – warsztaty przyjazne owadom i utworzenie stanowiska dla owadów przy LO w Starym Sączu;
9-23 kwietnia– sadzenie drzew i krzewów przy szkołach w gminach: Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna, Podegrodzie, Korzenna.
Powiat olkuski22 marca – 12 kwietnia22 i 23 marca – spotkania z pszczelarzami z Olkusza i Wolbromia z przekazaniem drzewek owocowych.
26 marca – sadzenie drzewek przy II LO w Olkuszu.
27 marca – sadzenie drzewek z uczniami i przedszkolakami z Bukowna.
Wspólne sadzenie drzew w gminach, prelekcje w szkołach.
Powiat oświęcimski15 marca – 22 kwietnia15 marca – główne wydarzenie podczas gali na 25-lecie powiatu (stoisko klimatyczne);
8-18 kwietnia – wspólne sadzenia drzew połączone z warsztatami, prelekcjami.
Powiat proszowicki08-12 kwietniaSpotkania edukacyjne połączone z przekazywaniem sadzonek mieszkańcom  powiatu za działania na rzecz klimatu i środowiska, wspólne sadzenie drzew.
Powiat suski24 marca – 19 kwietnia24 marca – Rynek w Makowie Podhalańskim – wydarzenie dla mieszkańców Powiatu Suskiego, edukacja oraz przekazanie sadzonek drzew owocowych/ krzewów i materiałów promocyjnych.
19 kwietnia – Festiwal Ekologiczny „Eko 2024” w Stryszawie w Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego. Akcja skierowana do uczniów szkół podstawowych. Dla uczestników Festiwalu przygotowano torebki z nasionami (łąki kwietne).
Powiat tarnowski4 -19 kwietnia4 kwietnia – inauguracja III Małopolskich Dnia dla Klimatu z udziałem wicemarszałka Józefa Gawrona:
godz. 11.00 – 14.30 – piknik ekologiczny z warsztatami i konkursami o tematyce klimatycznej na Rynku w Lisiej Górze.
godz. 11.30 – 14.30 – wspólne sadzenie drzew z uczniami z gminy Lisia Góra w pobliżu Szkoły Podstawowej w Śmignie.
Wspólne sadzenie drzew w 8 gminach.
22 kwietnia finał III MDdK w powiecie tarnowskim, finał konkursu ekologicznego.
Powiat wadowicki8-19 kwietniaWydarzenie przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Wadowicach, przekazywanie sadzonek drzew, warsztaty ekologiczne, wspólne sadzenie drzew z młodzież i seniorami, prelekcje edukacyjne.
Powiat wielicki21 marca – 22 kwietniaWspólne sadzenie drzew z kołem pszczelarzy, przekazanie sadzonek drzew gminom, zajęcia edukacyjne.

Artykuł powstał w ramach działania E2 projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy