Menu Zamknij

O roli bioróżnorodności w adaptacji do zmiany klimatu w powiecie wielickim

Uczestnicy konferencji klimatycznej w Wieliczce

W poniedziałek 19 lutego w Kampusie Wielickim odbyła się konferencja pod tytułem „Bioróżnorodność i retencja w powiecie wielickim”, realizowana w ramach LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA.

Zachowanie bioróżnorodności jest kluczowe, nie tylko ze względu na jej wartość samą w sobie, ale również z uwagi na jej rolę w adaptacji do zmiany klimatu. Negatywne skutki zmiany klimatycznej są coraz bardziej odczuwalne dla każdego z nas – należy do nich np. prawidłowość, że po długich okresach suszy coraz częściej następują gwałtowne opady. Dzięki retencji, czyli zdolności do okresowego zatrzymania wody, poprawie ulega bilans wodny. Zasoby wodne powiększają się, ponieważ szybki spływ powierzchniowy zastępowany jest przez powolny odpływ gruntowy.

Podczas konferencji poruszono i omówiono temat istoty bioróżnorodności dla lokalnych ekosystemów, projekty wspierające bioróżnorodność. Dyskutowano nad praktycznymi krokami dla władz gminy w celu ochrony bioróżnorodności, a także przykładami skutecznych praktyk retencyjnych. Wśród prelegentów znaleźli się: dr Justyna Kierat, Joanna Mieszkowicz, Sławomir Springer, Marek Piątkowski oraz Bartłomiej Oleszko. Wy wydarzeniu wzięli udział liczni przedstawiciele powiatu.

Podobne wpisy