17 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie w ramach Akcji InTEgracja odbyło się spotkanie dla uczestników programu Ambasadorzy_ki Transformacji Energetycznej.
Prof. Paweł Bogacz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH przedstawił zagadnienie ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance), które powinno przekładać się na działalność firm. Idea ESG zakłada, że podmioty gospodarcze powinny troszczyć się nie tylko o swój interes ekonomiczny, ale także wpływać pozytywnie na obszary związane z ochroną środowiska naturalnego (E), odpowiedzialnością społeczną (S) i ładem korporacyjnym (G).
Prezentacja była tłem do dalszej dyskusji warsztatowej z analizy szans, barier i wyzwań związanych z obszarami efektywności energetycznej, elektromobilności, energetyki wiatrowej i słonecznej biomasy, energii geotermalnej i z odpadów. Warsztaty przeprowadziły prof. Joanna Kulczycka z AGH oraz dr Agnieszka Nowaczek z Polskiej Akademii Nauk. W ostatniej części spotkania odbył się panel dyskusyjny, dotyczący ścieżek kariery w branży energetycznej. Swoimi historiami podzielili się:
- Paweł Balawender – przedsiębiorca, ENERSIM ENERGIA Sp. z o.o., SolarMap
- Szymon Barczentewicz – adiunkt Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Grupa TAURON
- Bartłomiej Kupiec – prawnik, Manager Zespołu Energia, CoopTech Hub
- Justyna Mazurkiewicz – kierownik Zespołu Klimatu w Departamencie Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
- Martyna Wiącek – specjalistka w dziedzinie AI w Aigorithmics, członkini zespołu ds. cyfryzacji energetyki w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Artykuł powstał w ramach projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.