Menu Zamknij

Dzielimy się doświadczeniami z regionami węglowymi UE

mapa uczestników programu

Małopolska została zakwalifikowana do kolejnego programu unijnego – exchangeEU. To projekt prowadzony przez Dyrekcję Generalną KE ds. Energii, odpowiadającą za zapewnienie Europie bezpiecznej i trwałej energii, i poświęcony wymianie doświadczeń. Małopolska będzie współpracować z Aragonią w Hiszpanii oraz Uściem w Czechach.

Program exchangeEU ma na celu stworzenie platformy wymiany wiedzy pomiędzy regionami węglowymi w UE i ułatwienie wzajemnego uczenia się. Program nie oferuje bezpośredniego wsparcia finansowego, a głównie udział w warsztatach i spotkaniach online, w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

W obecnych czasach zarówno wyzwania dotyczące ochrony klimatu, jak i sprawiedliwej, nie uderzającej w mieszkańców transformacji energetycznej są niezwykle istotne. Dlatego dobrze jest zyskać możliwość wymiany doświadczeń i wspólnego wypracowywania rozwiązań z regionami, które znajdują się w podobnej sytuacji

mówi Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski.

ExchangeEU to część inicjatywy Coal Regions in Transition (Regiony Węglowe w Transformacji). Program jest realizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Energii (DG Energy) Komisji Europejskiej. Województwo Małopolskie dołączyło do Platformy Regionów Węglowych w Transformacji w styczniu 2020 r., a w okresie od października 2019 do października 2021, jako jeden z siedmiu regionów UE realizowało projekt pomocy technicznej START. 

Chęć uczestnictwa w programie ExchangeEU zdeklarowały m.in. gmina Libiąż, Brzeszcze, Chełmek, Miasto Oświęcim. Realizację projektu wspierają: Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A., WWF Sekretariat Forum Burmistrzów na rzecz Sprawiedliwej Transformacji,  Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (Pracownia Badań Strategicznych) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza i Tauron Polska Energia.

Podobne wpisy