Menu Zamknij

Efektywność energetyczna kluczowym wyzwaniem Europy

Uczestnicy konferencji siedzą przy stole w słuchawkach

Zanieczyszczenie powietrza i zmiana klimatu to dwie strony tej samej monety – mówiła Catherine Ganzleben z Europejskiej Agencji Środowiska podczas praskich warsztatów poświęconych wyzwaniom związanym z ochroną powietrza w Europie. Wydarzenie było częścią  Air Quality Conference, organizowanej przez Komisję Europejską i Ministerstwo Klimatu Republiki Czeskiej w ramach sprawowanej przez Czechy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W Pradze zgromadzili się przedstawiciele instytucji i organizacji pożytku publicznego zajmujących się ochroną powietrza i klimatu z całej UE. Małopolskę reprezentowały projekty LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii oraz LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Konferencję otworzyli komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska Virginijus Sinkevičius oraz wicepremier i minister klimatu Republiki Czeskiej Marian Jurečka.

Cieszę się, mogąc widzieć razem ludzi, którym leży na sercu ochrona powietrza, klimatu i środowiska, którzy uczynili z troski o nie swój zawód i misję

– mówił Antony Child, reprezentant Dyrekcji Generalnej dla Środowiska Komisji Europejskiej.

Spotkanie składało się z części wykładowej i warsztatowej, a okazją do zaprezentowania dorobku małopolskich Projektów LIFE była sesja posterowa. Zarówno działania dotyczące ochrony powierza, w tym praca ekodoradców, jak i akcje proklimatycze z sadzeniem drzew i popularyzacją OZE, cieszyły się sporym zainteresowaniem.

W sesji panelowej zaprezentowane zostały m.in. wyniki najnowszych badań Europejskiej Agencji Środowiska dotyczących jakości powietrza w Europie, w tym zanieczyszczeń transgranicznych. Dużo emocji wzbudziła prezentacja badań Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczących śmiertelności i chorób mieszkańców poszczególnych krajów Europy, spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza i zmianami klimatu. Maria Neira, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego WHO, podkreślała destrukcyjną rolę niskich emisji, odpowiadających nie tylko za zanieczyszczenie powietrza, ale także za zmianę klimatu, a w konsekwencji – za setki tysięcy przedwczesnych zgonów w Europie. Padły znamienne słowa, że dążenie do efektywności energetycznej jest kluczowym celem dla zachowania zdrowia i komfortu życia Europejczyków.

Bonusem dla uczestników konferencji był pokaz edukacyjny Jerzego Horaka z Uniwersytetu technicznego w Ostrawie. Słowacki uczony i showman pokazał, że edukacja ekologiczna może być nie tylko frapująca, ale również zabawna. Nie do przecenienia były także wzajemne rozmowy, inspiracje i wymiana doświadczeń ludzi zaangażowanych w ochronę klimatu i powietrza z całej UE.

Wydarzenie odbyło się w ramach Działania E3 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Podobne wpisy