Menu Zamknij

Eksperci Polskiej Akademii Nauk: wojna w Ukrainie musi zmobilizować nas do zadbania o klimat

Wiatrak do produkcji energii

Specjaliści nazywają energię walutą przyszłości. Wojna w Ukrainie, rosnące ceny węgla i gazu, odcięcie dostaw z Rosji pokazują, że staje się ona również walutą teraźniejszości. Wg ostatniego komunikatu wydanego przez Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN, wojna może nauczyć nas racjonalnego i efektywnego gospodarowania tą walutą. Transformacje energetyczna, która – jak każda wymuszona zmiana – budzi obawy, teraz staje się szansą także dla mieszkańców naszego rejonu.

Wojna wygenerowała szereg fundamentalnych pytań. Najważniejszym z nich jest, czy odnawialne źródła energii (OZE), efektywność energetyczna i energetyka jądrowa są ratunkiem dla klimatu, a jednocześnie mogą chronić Polskę przed poważnym kryzysem związanym z odcięciem dostaw węgla i gazu z Rosji

– czytamy w komunikacie Polskiej Akademii Nauk.

Eksperci Zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego nie mają wątpliwości, że rola OZE i energetyki jądrowej jest kluczowym wyzwaniem nadchodzących dekad. Podkreślają że obecne działania mogą w początkowym okresie opóźnić odchodzenie od węgla, jednak w dłuższej perspektywie przyspieszą transformację energetyczną. Stanie się tak ponieważ drogie paliwa kopalne wymuszą poprawę efektywności wykorzystywania energii i sięgnięcie po jej odnawialne zasoby.

Klimatolodzy z PAN wskazują również na kilka obszarów, których dynamizacja przyspieszy uniezależnienie od paliw kopalnych. To przede wszystkim rozwój energetyki odnawialnej (wiatrowej i słonecznej) i poprawa efektywności energetycznej.

Eksperci PAN z nadzieją patrzą na rozwój energetyki wiatrowej na morzu. Podkreślają jednak, że należy stworzyć warunki do podobnego rozwoju lądowych farm wiatrowych i wielkoskalowej fotowoltaiki, co wiąże się z koniecznością przyspieszenia prac nad przebudową sieci przesyłowych, by mogły wchłonąć rosnące ilości energii elektrycznej z takich źródeł. Rekomendują również ograniczenie budowy kosztownych bloków gazowo-parowych, które nie zdążą się zamortyzować i stworzą niekorzystny popyt na gaz.

Także co do konieczności oszczędzania energii nie ma wątpliwości. Eksperci zwracają uwagę, że bezcenne są w tym zakresie akcje informacyjne, zwracające uwagę zarówno na działania zakrojone na szeroką skalę (np. programy poprawy efektywności energetycznej), jak i codzienne nawyki (obniżenie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach).

Wojna w Ukrainie pokazała Polkom i Polakom, jak niebezpieczna jest zależność naszej gospodarki od paliw kopalnych. Jednocześnie rosyjski atak wyzwolił niespotykane pokłady solidarności społecznej z Ukrainkami i Ukraińcami oraz pokazał siłę spontanicznej mobilizacji społecznej. Ta oddolna energia społeczna, w połączeniu z działaniami państwa, może i powinna być również wykorzystana do jak najszybszej realizacji transformacji energetycznej

– czytamy w komunikacie interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN.

Cały komunikat można przeczytać na stronie internetowej PAN.

Podobne wpisy