Menu Zamknij

Konferencja z okazji 30-lecia programu LIFE: „LIFE w Małopolsce”

LIFE30

W tym roku Unia Europejska obchodzi 30-lecie funkcjonowania programu LIFE – instrumentu finansującego działania na rzecz środowiska i klimatu. Głównym celem programu zarządzanego centralnie przez Komisję Europejską, są praktyczne działania, wspierające wdrażanie w poszczególnych krajach unijnych wytycznych w zakresie ochrony środowiska. Wraz z upływem lat struktura programu zmienia się i dostosowuje, by w jak najlepszy sposób wspomóc realizację celów stawianych państwom członkowskim UE w zakresie ochrony środowiska i klimatu.

LIFE w Małopolsce

Program LIFE funkcjonujący w UE nieprzerwanie od 1992 roku pozwolił na dofinansowanie wielu projektów z całej Europy, w tym także i Polski. Małopolska jest jednym z głównych beneficjentów tego programu – koordynuje dwa projekty zintegrowane LIFE. Od 2016 roku w województwie działa LIFE MAŁOPOLSKA „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. W 2021 roku został uruchomiony LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

– Możemy być szczęśliwi, że Małopolska jako jedyny region w Europie realizuje aż dwa unijne programy zintegrowane LIFE. Efekty są widoczne na każdym kroku, to m.in. aktywni w ponad 60 gminach ekodoradcy, darmowa aplikacja Ekointerwencja, a przede wszystkim ok. 70 tys. zlikwidowanych kotłów i pieców na paliwa stałe. Od roku 2021 realizujemy drugi projekt zintegrowany LIFE dla Małopolski, poświęcony tak ważnym we współczesnych czasach zagadnieniom ochrony klimatu i transformacji energetycznej. Także tutaj działania idą pełną parą. Wspomnę tylko o doradcach ds. klimatu i środowiska w niemal każdym powiecie czy kilkudziesięciu tysiącach drzew posadzonych w różnych regionach Małopolski. Jestem dumny, że w regionie realizowane są projekty LIFE, dzięki którym zmienia się jakość naszego życia i zyskujemy szansę przekazania czystej i zielonej Małopolski następnym pokoleniom.

mówi wicemarszałek województwa Józef Gawron.

W związku z nadchodzącą rocznicą Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, jako beneficjent koordynujący dwóch projektów organizuje uroczyste obchody 30-lecia programu LIFE. Rozpoczną się one 26 maja 2022 roku o godz. 10:00 w Kinie Kijów w Krakowie. Spotkanie będzie wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów związanych z Europejskim Programem LIFE.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Na zgłoszenia czekamy do 13 maja br. 

Poniżej agenda spotkania.

Agenda LIFE30

Zachęcamy również do śledzenia transmisji on-line w dniu konferencji od godziny 10:00 na kanale YouTube Ekomałopolska dla klimatu.

Zadanie jest realizowane w ramach działania E3 Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy