Menu Zamknij

Mój doradca. Powiat bocheński – Beata Maciaś

Beata Maciaś, powiat bocheński

Tylko w bieżącym roku przyczyniła się do posadzenia w swojej okolicy 5 tysięcy drzew. Beata Maciaś, doradczyni ds. klimatu i środowiska z powiatu bocheńskiego, wierzy, że najważniejsze są takie działania dla klimatu, które możemy wykonać tu i teraz.

Dlaczego zostałam doradcą klimatycznym i czym zajmuję się w swojej pracy?

Doradcą ds. klimatu i środowiska jestem od października 2021 r. Od początku nastawiałam się uświadomienie mieszkańcom naszego powiatu, jak ważna jest rola działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska. Małymi kroczkami nakłaniam ludzi do zmieniania codziennych nawyków, pokazując że działania oddolne w trosce o środowisko dają nie tylko satysfakcję, ale faktycznie mogą pomóc naszej planecie i najbliższej okolicy.

Co udało mi się zrobić?

Razem z mieszkańcami sadzimy drzewa, sprzątamy świat, wymieniamy się ubraniami – wszystko w myśl zasady zero waste. Ponadto organizuję spotkania, szkolenia, konkursy, wystawy, prowadzę prelekcje i gry terenowe.

Które ze swoich działań szczególnie dobrze wspominam/z czego jestem dumna?

W tym roku na czoło wysuwa się trzecia edycja III Małopolskich Dni dla Klimatu, która stała się po raz kolejny naszym lokalnym świętem na rzecz ekologii. Jego efekty –  5 tysięcy przekazanych drzewek, blisko 450 dzieci uczestniczących w warsztatach i drugie tyle biorących udział w prelekcjach na rynku – mówią same za siebie.

Wśród ostatnich akcji szczególnym zainteresowaniem cieszyły się Wielkie Sąsiedzkie Sprzątanie Bocheńszczyzny, które pokazało społeczny odzew na potrzebę nieśmiecenia, a także „CIUCH W RUCH” – nowy trend, który mam nadzieję zakorzeni się w naszej okolicy na dłużej. Ale tak naprawdę dumna jestem absolutnie z każdego wydarzenia, spotkania, akcji i z każdej rozmowy, które w jakiś sposób wpłynęły na sposób myślenia i postrzegania spraw dotyczących środowiska w naszym regionie.

Jakie działania na rzecz klimatu uważam za szczególnie istotne?

Uważam że szczególnie ważne są działania, które każdy z nas może wykonać tu i teraz: sadzenie drzew, sprzątanie Ziemi, zamiana samochodu na rower czy edukacja dzieci i młodzieży. Działania te pokazują, że możemy coś zrobić dla środowiska tu i teraz, a ich suma wpłynie korzystnie na ogólny stan naszego klimatu i środowiska.

System doradców ds. klimatu i środowiska to działanie C.4. projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pełna lista Doradców ds. Klimatu i Środowiska wraz z danymi kontaktowymi znajduje się pod linkiem: https://klimat.ekomalopolska.pl/doradcy-dla-klimatu-i-energii/

Podobne wpisy