Menu Zamknij

Mój doradca. Powiat tarnowski – Tomasz Łabędź

Doradca Tomasz Łabędź

Praca doradcy klimatycznego jest dla niego okazją do rozwoju osobistych zainteresowań, a entuzjazm młodych ekologów nagradza mu zawodowe wyzwania. Gościem naszego cyklu jest dziś Tomasz Łabędź.

Dlaczego zostałem doradcą klimatycznym?

Biologią, czyli nauką o życiu na milion form i sposobów, zainteresowałem się już w szkole podstawowej. Później, gdy byłem urzędnikiem w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Budownictwa, zacząłem szukać pracy, która byłaby niestandardowa i pełna wyzwań, daleka od urzędniczej rutyny. Zbiegło się to z naborem na stanowisko doradcy do spraw klimatu i środowiska, którego miano wysłać na studia podyplomowe. To było coś dla mnie!

Czym się zajmuję w swojej pracy?

Moja praca ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. Staram się dotrzeć do mieszkańców powiatu z informacjami o zmianie klimatu, przyczynach i skutkach tego procesu oraz działaniach, a często prostych zmianach nawyków, które mogą pomóc w walce o zdrowe życie w czystym środowisku.

Co udało mi się zrobić?

Udało mi się podpisać porozumienie o współpracy przy realizacji Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA z wszystkimi gminami powiatu tarnowskiego, a jest ich aż 16. Organizuję spotkania, wydarzenia i kampanie informacyjne. Podczas prelekcji w szkołach przekazuję wiedzę dzieciom i młodzieży, a quizy z nagrodami skutecznie utrwalają najważniejsze informacje.

Które ze swoich działań w ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA szczególnie dobrze wspominam?

Zasadziliśmy w powiecie ponad 3 tysiące drzew. Nigdy nie zapomnę entuzjazmu, z jakim dzieci z Łękawicy sadziły drzewka w swoim przedszkolu. Ważne było także wsparcie szkół w powiecie przez zakupienie i przekazanie im energooszczędnych źródeł światła.

Jakie działania na rzecz klimatu uważam za szczególnie istotne?

Kluczowe jest uświadomienie i przekonanie jak największej liczby osób, że zmiana klimatu powoduje wiele zagrożeń i niebezpieczeństw dla nich i ich dzieci, że każdy z nas, często nieświadomie, szkodzi środowisku, w którym żyje, ale jednocześnie ma moc i środki, żeby pomagać i zapobiec klimatycznej katastrofie. Drobiazgi, takie jak wyłączanie światła, zakręcanie wody, segregacja odpadów, a nawet spacer do sklepu zamiast jazdy samochodem – poprzez powszechność i masowość mogą osłabić negatywne trendy i uratować Ziemię, jako wygodny i dostatni dom dla nas i przyszłych pokoleń.

System doradców ds. klimatu i środowiska to działanie C.4. projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pełna lista Doradców ds. Klimatu i Środowiska wraz z danymi kontaktowymi znajduje się pod linkiem: https://klimat.ekomalopolska.pl/doradcy-dla-klimatu-i-energii/

Podobne wpisy