Menu Zamknij

Mój Prąd 4.0. Dopłaty nie tylko do paneli fotowoltaicznych

Infografika o zasadach programu Mój Prąd

Do 22 grudnia br. można złożyć wniosek w nowej odsłonie popularnego programu dotacyjnego Mój Prąd 4.0. Do tej pory kojarzył się on głównie z dopłatą do zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych. W obecnej edycji warto zwrócić uwagę na nowość: dofinansowanie do zakupu, montażu, a nawet transportu urządzeń służących do magazynowania energii lub ciepła. Mogą to być np. magazyny energii, systemy do zarządzania wytworzoną energią, zasobniki ciepłej wody, a także pompy ciepła.

Ważną nowością w odsłonie Mój Prąd 4.0 jest dopasowanie systemu dotacji do nowych zasad rozliczania prosumentów, jakie wprowadziła przyjęta w grudniu 2021 roku nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Tzw. system net-billingu ma zachęcić właścicieli do konsumpcji wytworzonej energii na miejscu, zamiast sprzedawania jej nadwyżek do operatora. Aby to jednak było możliwe, domowa instalacja powinna dawać możliwość magazynowania energii – i właśnie zarządzanie wytworzoną energią premiuje tegoroczna edycja programu Mój Prąd. Co ważne, można się ubiegać o dotację na inwestycje sprzężone (fotowoltaika + magazyn energii), jak i o każdy z tych elementów osobno. Oznacza to, że osoby, które już mają instalację fotowoltaiczną, nawet dotowaną z programu Mój Prąd, mogą się składać wnioski o dotację na jej rozszerzenie o magazyn energii lub ciepła oraz/lub system zarządzania energią.

Środki z projektu Mój Prąd 4.0 przeznaczone są dla  osób fizycznych, wytwarzających energię na potrzeby własne i dotyczą nowej instalacji, o mocy od 2 do 10 kW. Warunkiem koniecznym jest podpisanie umowy kompleksowej.

Dopłaty obejmują maksymalnie 50 proc. kosztów całej inwestycji, w tym:

  • 4 000 zł na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW,
  • 5 000 zł na inwestycję w fotowoltaikę i jednocześnie inne elementy
  • 7 500 zł na magazyn energii elektrycznej o mocy od 2 kW,
  • 5 000 zł na magazyn energii cieplnej,
  • 3 000 zł na system zarządzania energią.

Maksymalna kwota dotacji dla osób, które nie korzystały z innej formy dofinansowania, wynosi 20 500 zł.  Nabór potrwa do wyczerpania puli przeznaczonej na dofinansowanie na fotowoltaikę w roku 2022, jednak nie dłużej niż do 22 grudnia 2022 roku.

Więcej informacji oraz generator wniosków na stronie: https://mojprad.gov.pl/

Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Podobne wpisy