Menu Zamknij

O klimacie z młodym pokoleniem, czyli wspólne doświadczenia z uczniami z Polski i Niemiec

Dzieci wykonują doświadczenie

Edukacja ekologiczna jest ważna, dlatego też razem z projektem LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze” przeprowadziliśmy dziś warsztaty dla 50 przedstawicieli dzieci i młodzieży z Polski i Niemiec. Grupa gościła w Krakowie w ramach międzynarodowego projektu „Czyste powietrze wokół nas”.

W Sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Konarach,  Szkoły Podstawowej im. Św. Faustyny we Włosani oraz Katholische Schule Salvator w Berlinie. Spotkanie otworzyła Dagmara Hnat-Szumny – Pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Klimatu, Środowiska i Poprawy jakości powietrza wraz z Katarzyną Sobczak – Kierownikiem Zespołu Współpracy Międzynarodowej.

Młodych ekologów naprawdę interesowały tematy związane z ochroną powietrza i klimatu, a zwłaszcza doświadczenia, które razem wykonywaliśmy. Przekonaliśmy się naocznie jak działają na Ziemię gazy cieplarniane i jak powstaje smog. Zestawy do eksperymentów edukacyjnych pozwoliły młodzieży samodzielnie sprawdzić działania paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i samochodów napędzanych wodorem. Zwłaszcza ostatni temat wzbudził duże zainteresowanie i gorące dyskusje.

Spotkanie było również okazją do przedstawienia działań, które realizowane są w obu małopolskich projektach LIFE: EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii oraz „Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Wydarzenie wpisuje się w działania E3 – Tworzenie sieci wymiany doświadczeń w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA “Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa małopolskiego”, finansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy