Menu Zamknij

Zostań klimatycznym bohaterem! Powstrzymuj zmiany klimatu!

Zostań klimatycznym bohaterem! Powstrzymuj!

Uczniowie kilkunastu szkół ponadpodstawowych z Małopolski uczestniczyli w kolejnych spotkaniach dotyczących zmian klimatu. Spotkania on-line zostały przeprowadzone za pośrednictwem Małopolskiej Chmury Edukacyjnej.

1 czerwca zajęcia edukacyjne pn. „Zostań klimatycznym bohaterem! Powstrzymuj!” przeprowadził Marek Piątkowski, prezes fundacji Aeris Futuro, zajmujący się na co dzień realizacją programu „CZAS NA LAS”.

Zostań klimatycznym bohaterem! Powstrzymuj!
Marek Piątkowski – prezes fundacji Aeris Futuro

Udział w wykładzie pozwolił młodzieży z 9 szkół na poszerzenie wiedzy w zakresie przyczyn i skutków zmian klimatu oraz wpływu człowieka na ich minimalizację. Poznali także sposoby jak chronić nasz klimat przed gwałtownymi zmianami, na przykładzie codziennych rozwiązań w gospodarstwie domowym ( segregacja śmieci, sposoby na oszczędzanie energii, oszczędne zużycia zasobów środowiska, zmiana środków transportu, zmniejszenie zużycia aerozoli).

Kobieta przy urządzeniach do łączenia zdalnego
Joanna Mieszkowicz opowiedziała o adaptacji do zmian klimatu

W dniu 8 czerwca młodzież z kolejnych szkół uczestniczyła w zajęciach pod nazwą „Zostań klimatycznym bohaterem! Adaptuj!”. W rozmowach zwrócono uwagę na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych i przygotowaniu się do zagrożeń, jakie one niosą. Zajęcia prowadziła Joanna Mieszkowicz z Fundacji Aeris Futuro. Udzieliła młodzieży rekomendacji jak uodparniać się na ocieplenie klimatu na poziomie regionu oraz miejscowości, w której mieszkamy. Sposobów jest wiele – zieleń, woda, energetyka, transport. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała rad jak adaptować się do zmieniającego się klimatu na przykładzie codziennych rozwiązań w gospodarstwie domowym, takich jak mała retencja (zbieranie deszczówki, budowa przydomowych oczek wodnych).

Zajęcie odbyły się w ramach Małopolskiego Zielonego Tygodnia, organizowanego w tym roku pod hasłem „Ostatni dzwonek dla klimatu”.

Zadanie realizowane w ramach działania E2 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy