Menu Zamknij

Kwestie transportu i energetyki na wirtualnym spotkaniu z Komisją Europejską

Infografika przedstawiająca założenia pakietu Fit for 55

Pakiet aktów prawnych Fit for 55 (Gotowi na 55), strategia UE dotycząca mobilności miejskiej, łączenie europejskich systemów energetycznych – to tylko niektóre z wątków, poruszonych podczas spotkania on-line z komisją Europejską. Wirtualna konferencja odbyła się w ramach realizacji Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA.

Spotkanie prowadziła Ewa Krzemień z Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Komisji Europejskiej.

Eksperci Jakub Koniecki i Piotr Rapacz z Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu przybliżyli słuchaczom wyzwania stojące przed transportem, który generuje ok. ¼ emisji gazów cieplarnianych w UE. Jego transformacja powinna przysłużyć się nie tylko zmniejszeniu emisji i dążeniu do powstrzymania zmian klimatycznych. Równie ważne jest zapewnienie komfortu życia w czystym, zielonym środowisku mieszkańcom miast, którzy stanowią dziś ponad 70 proc. mieszkańców UE. Finansowanie zrównoważonej mobilności miejskiej będzie możliwe przy wykorzystaniu kilku instrumentów finansowych UE.

Michał Tratkowski z Dyrekcji Generalnej KE ds. Energii przybliżył założenia pakietu Fit for 55, który ma za zadnie przygotowanie jednolitych aktów prawnych, potrzebnych do realizacji głównych zadań krajów Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu. Podkreślił przy tym, że nasze obecne działania realnie mogą przyczynić się do zahamowania globalnego ocieplenia oraz przygotować grunt pod adaptację do zmian klimatycznych. Ochłodzenie rozgrzanej jak nigdy w historii człowieka atmosfery planety będzie należało do wyzwań przyszłych pokoleń.

Więcej informacji w załączonej prezentacji.

Podobne wpisy