Menu Zamknij

Razem dla czystego powietrza i dobrego klimatu

spotkanie

Ponad 80 osób uczestniczyło w spotkaniu warsztatowym dla małopolskich projektów LIFE, które odbyło się 31 I 2023 roku w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Byli to przede wszystkim powiatowi doradcy ds. klimatu i energii oraz ekodoradcy z małopolskich gmin.

Głównym tematem spotkania, które otworzył zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Piotr Łyczko, była współpraca podczas II Małopolskich Dni dla Klimatu. Zanim jednak doradcy i ekodoradcy zasiedli przy stolikach warsztatowych, wysłuchali dwóch ciekawych prelekcji. Aleksandra Jucha z popularnej agencji mediowej przybliżyła tajniki skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych. Marcin Popkiewicz, popularyzator nauki specjalizujący się w klimatologii, energetyce i analizach megatrendów, mówił o wspólnych przyczynach i rozwiązaniach zarówno problemu zanieczyszczeń powietrza, jak zmiany klimatycznej.

W kolejnej części spotkania pracę ekodoradcy w małopolskiej gminie przybliżyła przybliżyła Aneta Klimczak. O zadaniach realizowanych przez doradcę ds. klimatu i środowiska w powiecie mówiła Edyta Burman z Oświęcimia.

Ważny punkt wydarzenia stanowiły warsztaty. Podzieleni na grupy powiatowi i gminni eksperci ds. klimatu i czystego powietrza wypracowywali strategie współpracy zarówno w codziennych zadaniach, jak podczas II Małopolskich Dni dla Klimatu.  Kolejna edycja akcji, w której edukacja klimatyczna połączona jest do dobrą zabawą oraz sadzeniem drzew, planowana jest na kwiecień bieżącego roku.

Wydarzenie odbyło się w ramach Działania C5 projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Więcej o Małopolskich Dniach dla Klimatu w roku 2022: https://klimat.ekomalopolska.pl/aktualnosci/podczas-malopolskich-dni-dla-klimatu-w-regionie-przybylo-50-hektarow-lasu/

Podobne wpisy